7.6 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ceny ropy mierne vzrástli, cena Brentu sa posunula nad 67 USD za barel

Singapur 28. apríla (TASR) - Ceny ropy v pondelok vzrástli, rast bol však iba mierny, keďže vývoj na trhoch do veľkej miery ovplyvňuje neistota...
HomeZahraničieNajväčšie riziká pre novinárov prináša vojna na Ukrajine

Najväčšie riziká pre novinárov prináša vojna na Ukrajine

Štrasburg 5. marca (TASR) – Riziká spojené so spravodajským pokrývaním ruskej invázie na Ukrajinu predstavovali aj v roku 2024 najväčšiu hrozbu pre bezpečnosť novinárov v Európe. Uvádza sa to vo výročnej správe partnerských organizácií Platformy Rady Európy (RE) pre bezpečnosť novinárov, ktorú predstavili v stredu. TASR o tom informoval hovorca RE Jaime Rodriguez.

Správa upozorňuje na riziká spojené s dezinformáciami vrátane tých, ktoré sú vytvorené prostredníctvom umelej inteligencie a štátnej propagandy. Platforma RE vyzýva vlády členských štátov, aby v záujme slobody tlače zavádzali potrebné reformy a usilovali sa o transparentnosť a ochranu novinárov voči zastrašovaniu či iným hrozbám.

Platforma upozornila na 266 konkrétnych prípadov fyzických útokov, zastrašovania či zadržiavania novinárov v roku 2024. Bolo to o niečo menej než v roku 2023 (285), ale výrazne viac než pred pandémiou ochorenia COVID-19.

Najviac takýchto prípadov sa týkalo Ukrajiny (40) a z nich väčšina území okupovaných ruskými vojskami (32). Nasledovalo Turecko (28), Srbsko (20) a Gruzínsko (18). RE upozornila na medziročne trojnásobný nárast prípadov v Gruzínsku, podľa nej sa to týkalo najmä útokov na novinárov počas proeurópskych protestov.

Ku koncu roka 2024 bolo zadržiavaných v Európe celkovo 159 novinárov: najviac v Bielorusku (44), potom v Azerbajdžane (30), v Rusku (29), ďalších 28 na Ruskom okupovaných územiach Ukrajiny, 27 v Turecku a jeden v Gruzínsku.

V kapitole o Slovensku si správa všíma legislatívne a rozpočtové zmeny týkajúce sa verejnoprávneho vysielateľa RTVS, ktorého vlani nahradila Slovenská televízia a rozhlas (STVR). Píše aj o sporoch vládnych predstaviteľov s novinármi a o tom, že počas uplynulého roka často odmietali odpovedať na otázky veľkých médií a, naopak, poskytovali vyjadrenia takzvaným alternatívnym médiám. Platforma Rady Európy vyslovila obavu, že tento prístup bráni novinárom v ich práci, podkopáva právo verejnosti na informácie a obmedzuje možnosti občanov pri vyvodzovaní zodpovednosti voči vláde za jej politiku.

„Napriek týmto pretrvávajúcim výzvam má Slovensko naďalej silný a odolný sektor nezávislých médií,“ poznamenáva v správe platforma RE.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno