„Teplejšie vody v kombinácii s vlnami a prílivom spôsobia, že sa táto obrovská masa ľadu rozpadne na menšie ľadovce, ktoré sa nakoniec roztopia,“ uviedla výskumná skupina britského úradu.
Ľadovec označovaný ako A23a sa dal do pohybu 17. januára a pri britskom ostrove Južná Georgia uviazol 1. marca. Vďaka tomu, že je znehybnený, nehrozí, že by obrovské kusy ľadu narušili alebo zablokovali prístup uškatcov a iných ostrovných živočíchov do oceánu.
„Ak ľadovec zostane na súši, neočakávame, že to výrazne ovplyvní ostrovnú faunu,“ povedal v utorok oceánograf Andrew Meijers. Pripustil, že môže dôjsť k tomu, že živiny získané pri topení ľadovca by mohli zvýšiť dostupnosť potravy pre celý regionálny ekosystém vrátane tučniakov a tuleňov. Vedci to budú monitorovať a plánujú o tom vypracovať štúdie.
„Vieme, že tieto obrovské ľadovce môžu poskytnúť živiny vodám, ktorými prechádzajú, a vytvoriť tak prosperujúce ekosystémy v inak menej produktívnych oblastiach,“ objasnila biogeochemička Laura Taylorová.
Ako sa uvádza na webe iMeteo.sk, kus ľadu s hmotnosťu bilión ton a rozlohou 3900 štvorcových kilometrov sa odlomil z ľadového šelfu Filchner-Ronne v Antarktíde v roku 1986. Na viac ako 30 rokov sa usadil na morskom dne vo Weddellovom mori a v roku 2020 sa opäť začal pomaly pohybovať. Začiatkom roku 2024 vstúpil do tzv. fázy točenia, keď sa začal každý deň bezcieľne otáčať o 15 stupňov. V decembri 2024 sa znova dal do pohybu po Južnom oceáne okolo Antarktídy.
Zdroj feed teraz.sk
VIDEO: Andrej Danko kritizuje obchodnú dohodu medzi EÚ s USA aj pozitívnu reakciu Roberta Fica,…
Banská Štiavnica 28. júla (TASR) - Banskoštiavničania sa môžu opäť zbaviť starých harabúrd. Slovenské banské…
MOSKVA (Sputnik) - Americký prezident Donald Trump tvrdo tlačí na hospodárske záujmy USA a je…
Singapur 28. júla (TASR) - Číňania Wang Cung-jüan a Čeng Ťiou-jüan získali na MS v…
Bangkok 28. júla (TASR) - Ozbrojenec zastrelil v pondelok päť ľudí a spôsobil zranenia ďalším…
Kyjev 28. júla (TASR) - Rusko v noci na pondelok vyslalo na Ukrajinu viac ako…