Podľa analýzy zverejnenej vo štvrtok hypotetické vojenské stiahnutie sa USA z Európy by spôsobilo, že členské štáty NATO na kontinente by boli zraniteľné voči hrozbe Ruska a stáli by pred náročnou úlohou, ako vyplniť obrovské medzery. Náklady s tým spojené by zahŕňali jednorazové výdavky na obstaranie vojenskej techniky v rozsahu 226 až 344 miliárd dolárov a ďalšie náklady spojené s údržbou.
Najdrahšou položkou na nákupnom zozname by bolo 400 taktických bojových lietadiel, ďalej 20 torpédoborcov a 24 rakiet zem-vzduch dlhého doletu. IISS tiež odhadol, že v prípade rozsiahlej vojenskej operácie na odrazenie ruského útoku by náklady na nahradenie amerického personálu – odhadom 128.000 vojakov – presiahli 12 miliárd dolárov.
IISS v analýze podľa Politica nezapočítal niektoré ďalšie položky, ktoré je zložité vyčísliť. Patria sem náklady na velenie, koordináciu činností, oblasť vesmíru, spravodajskú činnosť, ale aj na jadrové zbrane.
Európania by taktiež museli obsadiť niektoré najvyššie pozície v rámci Aliancie, ako napríklad post vrchného veliteľa spojeneckých síl v Európe (SACEUR), na ktorom podľa dohody v rámci NATO pôsobil vždy Američan a ktorý je po generálnom tajomníkovi Aliancie druhou najvyššou funkciou v NATO.
Vyplniť medzeru po Spojených štátoch by si podľa Politica vyžadovalo čas, dlhodobé politické záväzky aj ambicióznejšie investície zo strany Európy. Avšak ani za predpokladu neobmedzenej politickej vôle a dostatku finančných prostriedkov by európsky zbrojársky priemysel v krátkodobom časovom horizonte nebol schopný uspokojiť zvýšený dopyt. Výrobcovia by si museli poradiť s prekážkami v dodávateľskom reťazci, nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov a finančnými i regulačnými obmedzeniami, uviedol IISS.
Zdroj feed teraz.sk