11.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Turecku zadržali 47 ľudí v súvislosti s vyšetrovaním korupcie

Istanbul 26. februára (TASR) - Turecká polícia v sobotu zadržala 47 ľudí v rámci pokračujúceho vyšetrovania obvinení z korupcie týkajúcich sa aj väzneného opozičného...
HomeSlovenskoNadácia Zastavme korupciu vníma tento rok negatívne

Nadácia Zastavme korupciu vníma tento rok negatívne

Bratislava 28. decembra (TASR) – Nadácia Zastavme korupciu hodnotí rok 2024 z pohľadu právneho štátu na Slovensku negatívne. Slovensko sa podľa nej v tejto oblasti neposunulo nikam, práve, naopak, tento rok hodnotí ako „čierny rok“ pre Slovensko. V tejto súvislosti poukazuje na podobné hodnotenie, ktoré Slovensko dostalo aj v tohtoročnej Správe Európskej komisie o právnom štáte. Pre TASR to uviedol komunikačný špecialista nadácie Norbert Chomistek.

„Výpočet krokov, ktorými vláda za rok 2024 oslabuje právny štát, je dlhý. Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré sa roky špecializovali na boj proti korupcii. V prípade špeciálnej prokuratúry to bolo dvadsať rokov a NAKA existovala desať rokov. Znížením trestov za korupciu a skrátením premlčacích lehôt vláda nepomohla len ‚svojim ľuďom‘, ale všetkým páchateľom trestnej činnosti,“ sumarizuje nadácia.

Konštatuje tiež, že vláda pripravila v oblasti spravodlivosti legislatívu neodborne, čím ju musela opakovane opravovať. To podľa nadácie spôsobilo v praxi ‚totálny‘ chaos. „Spomenúť treba aj zmeny v zákone o verejnom obstarávaní, útoky na slobodné médiá, mimovládky, odvolávanie štátnych manažérov a riaditeľov a ich nahrádzanie ľuďmi bez potrebnej odbornosti a skúsenosti (najmä v rezorte životného prostredia a kultúry),“ pokračuje nadácia.

Negatívny dosah na budovanie právneho štátu a vnímanie rastu korupcie na Slovensku má podľa mimovládky aj zneužívanie zrýchleného legislatívneho konania na presadzovanie zákonov, oslabenie ústavného práva na informácie, politizáciu vedenia verejnoprávnej televízie a rozhlasu a mnohé ďalšie zmeny.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno