„Nikdy nevstupujte na ľad, pokiaľ si nie ste istí jeho hrúbkou a pevnosťou,“ zdôrazňuje HaZZ s tým, že odporúčaná hrúbka ľadu na bezpečný pohyb je aspoň desať centimetrov, pre korčuľovanie je ideálne 20 centimetrov. Zároveň však neodporúča korčuľovanie na otvorených vodných plochách, kde hĺbka vody predstavuje riziko utopenia.
Vyhýbať sa treba ľadu v miestach s tečúcou vodou, prítokmi či výpustmi, teda tam, kde je ľad najslabší. Zároveň by nikdy nemal človek vstupovať na ľad osamote. V prípade nehody je totiž podľa hasičov každá sekunda dôležitá a pomoc od iných môže zachrániť život. Pri sebe treba mať tiež bezpečnostné pomôcky, ako je lano, píšťalka alebo hrot na ľad. „Mliečne biely ľad je slabší a prítomnosť trhlín alebo bubliniek naznačuje zvýšené riziko,“ podotýka HaZZ.
Zabúdať netreba ani sledovanie predpovede počasia a teploty. „Tenký ľad môže byť nebezpečný aj po jednom teplejšom dni,“ podotýka HaZZ s tým, že ak niekto vidí niekoho v nebezpečenstve, je potrebné zavolať na číslo 112.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 28. júla (TASR) - Slovensko malo podľa premiéra Roberta Fica vážne dôvody pridať sa…
Berlín 28. júla (TASR) - Nehoda vlaku na juhozápade Nemecka si v nedeľu vyžiadala najmenej…
Damask 28. júla (TASR) - Sýria by mala v septembri usporiadať svoje prvé parlamentné voľby…
Berlín 28. júla (TASR) - Nemecký kancelár Friedrich Merz privítal dosiahnutie obchodnej dohody medzi Európskou…
Vodca parlamentnej frakcie francúzskej pravicovej strany Národná rally, Marine Le Pen, nazval obchodnú dohodu medzi…
Bratislava 28. júla (TASR) - Obchodná dohoda medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi je kompromisom…