Categories: Zahraničie

Na ISS sa uskutoční 13 experimentov poľských vedcov

Varšava 26. júna (TASR) – V rámci poľskej vedecko-technickej misie IGNIS na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) budú sledované zmeny v imunitnom systéme či psychickom stave astronautov počas pobytu v mikrogravitácii. Kapsula Dragon s prvým Poliakom na ISS Slawoszom Uznaňským-Wišniewským vo štvrtok pristála na ISS, kde sa uskutoční 13 vedeckých experimentov. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa agentúry PAP.

Experiment Immune Multiomics vedie Alicja Trebiňská-Stryjewská z Vojenskej technickej akadémie a zameriava sa na štúdium aktivácie génov génov a chemické zmeny DNA v krvinkách astronautov. Cieľom je pochopiť, ako mikrogravitácia a ďalšie kozmické faktory ovplyvňujú schopnosť organizmu bojovať proti infekciám a či sa tieto zmeny vrátia do normálu po návrate na Zem. Vzorky krvi budú odoberané pred misiou, počas pobytu na ISS i po návrate až do jedného roka.

Druhý experiment AstroMentalHealth skúma vplyv izolácie v extrémnych podmienkach na psychický stav človeka. Projekt vedie psychologička Agnieszka Skorupová z Univerzity v Katoviciach. Výskum sa zameriava na vlastnosti ako pozornosť či neurotizmus a ich vplyv na zvládanie stresu, emócií a pracovného výkonu počas misie. Dáta budú získavané prostredníctvom dotazníkov, rozhovorov a analýzy videodenníkov astronautov.

Súčasťou výskumu je aj paralelná misia v pozemskom simulátore Habitat LunAres v Poľsku, kde bude izolovaných deväť dobrovoľníkov v podmienkach podobných ISS. Tento prístup umožní porovnať psychické reakcie v reálnom a simulovanom prostredí.

Poznatky z týchto experimentov môžu pomôcť zlepšiť zdravotnú starostlivosť o kozmonautov na budúcich dlhodobých misiách, napríklad na Mesiac či Mars, a tiež prispieť k lepšiemu pochopeniu ľudského zdravia na Zemi.

V rámci poľskej misie budú realizované aj ďalšie experimenty vrátane skúmania vplyvu izolácie a mikrogravitácie na stres, ovládania počítača mozgom, skúmania ochranných vrstiev pre lieky, odolnosti rias, mikrobiómu čreva či vplyvu mikrogravitácie na kvasinky. Tieto štúdie rozširujú poznatky o biologických a technologických aspektoch vesmírnych misií.

(spravodajca TASR Slavomír Gregorík)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Albanese:Izrael porušuje medzinárodné právo, Palestínsky štát neuznáme

Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…

5 minút ago

Zdanenie kapitálu by malo byť neutrálne

Bratislava 27. júla (TASR) - Zdanenie kapitálu by malo byť neutrálne, teda nemalo by zvýhodňovať…

11 minút ago

Medzi Kriváňom a Mýtnou je obmedzená premávka

Mýtna 27. júla (TASR) - Cestu I/16 medzi Kriváňom a Mýtnou v Banskobystrickom kraji v…

17 minút ago

Môžeme byť radi za bod

Prešov 27. júla (TASR) - Rovnako ako v nedávnych sezónach, aj 1. kolo ročníka 2025/2026…

23 minút ago

VIDEO: Expremiér Vladimír Mečiar o vplyve Slovanov na historické udalosti, o ich…

VIDEO: Expremiér Vladimír Mečiar o vplyve Slovanov na historické udalosti, o ich vyše dvestoročnej snahe…

28 minút ago

Trhy sa vyvíjali zmiešane, záujem o investovanie rastie

Bratislava 27. júla (TASR) - V prvej polovici tohto roka sa finančné trhy vyvíjali zmiešane.…

29 minút ago