Výstava odprezentuje informácie napríklad o tom, aká armáda sa na preletoch zúčastnila, aké boli jej úlohy, aké prelety absolvovala a podobne. Ďalšie informácie budú venované samotným letcom. „Patrila sem nemecká a maďarská strana, ktorá lietala tiež proti Američanom, a, samozrejme, Slováci, ktorí boli síce v malom množstve, ale boli,“ uviedol pre TASR Janšto.
Autor výstavy vyrastal v obci Košariská v okrese Myjava. K tejto téme ho priviedli príbehy o leteckých bojoch nad kopanicami, o dopadoch lietadiel či o utrhnutom krídle nad Poliankou v okrese Myjava z bombardéra, ale aj príbeh jeho vlastnej rodiny. „Môjho dedka brat Ján Pašmik v roku 1939 emigroval do Ameriky a musel vstúpiť do armády. S americkými jednotkami sa vylodil v Normandii, prešiel cez Ardeny a skončil v Domažliciach. Rusi mu už nedovolili vrátiť sa na Slovensko,“ povedal.
Janšto so skupinou priateľov s rovnakými záľubami začal dávať dokopy prípady z okolia. Zvyšky vojenských lietadiel v minulosti hľadali s detektormi kovov, potom však prišiel zákaz tejto činnosti a on sa rozhodol začať prezentovať svoje poznatky. „Stihli sme kontaktovať niektorých amerických letcov. Aj takých, ktorí boli zostrelení u nás. Napísali nám, aj keď len pár vetami, ale vždy to boli úžasné záležitosti,“ dodal.
Spomínaná výstava už jednorazovo prebehla počas osláv 80. výročia oslobodenia Myjavy. V minulosti výstavu verejnosť mohla vidieť taktiež v Múzeu Slovenských národných rád a v rámci jednej z modelárskych výstav v Myjave.
Zdroj feed teraz.sk