Categories: Nezaradené

Možné rozšírenie ciel v USA podkopáva globálny rozvoj

Americké clá podnecujú presun investícií do globálneho fotovoltaického (PV) priemyslu. Primárna výzva tohto priemyselného posunu však spočíva v tom, či budú USA pokračovať v rozširovaní svojich obchodných bariér, čím by sa obchodný konflikt s Čínou potenciálne zmenil na širšiu obchodnú vojnu proti svetu.

Niektoré čínske solárne továrne vo Vietname obmedzujú výrobu a prepúšťajú pracovníkov kvôli rozšíreniu amerických obchodných ciel zameraných na niekoľko krajín juhovýchodnej Ázie, zatiaľ čo nové solárne elektrárne vlastnené Číňanmi sa objavujú v Indonézii a Laose, aby obišli americké clá, Reuters hlásené v pondelok.

Tento vývoj nielenže ukazuje flexibilnú reakciu čínskych výrobcov solárnych zariadení tvárou v tvár obchodným prekážkam, ale tiež zdôrazňuje veľký posun v rámci globálneho priemyselného reťazca fotovoltiky. Zvýšené obchodné bariéry, ktoré USA uvalili na krajiny ako Vietnam, nepochybne vyvíjajú tlak na čínske solárne spoločnosti pôsobiace v týchto regiónoch, čo podčiarkuje priamy vplyv obchodnej politiky USA na rozvojové ekonomiky.

Čínske spoločnosti však namiesto toho, aby sa nechali odradiť, aktívne skúmajú nové príležitosti presúvaním investícií do krajín ako Indonézia a Laos, ktoré zostávajú nedotknuté americkými clami.

Tieto krajiny ponúkajú geografickú blízkosť, ako aj relatívne nízke náklady na prácu a pôdu, čo vytvára priaznivé podmienky pre premiestnenie fotovoltaického priemyslu.

Napriek zmene výrobných lokalít pre tieto továrne je ich primárnym vývozným cieľom stále americký trh. Je to do značnej miery spôsobené skutočnosťou, že fotovoltaické produkty vyrobené v Číne, aj keď sú vyrábané v krajinách ako Indonézia, majú stále významnú nákladovú výhodu, čo vedie k značnej závislosti trhu USA od týchto produktov.

Okrem toho presun investícií čínskych spoločností do iných rozvojových krajín nie je len odpoveďou na obchodné bariéry USA. Zmysluplnejší dôvod vyplýva z tlakov, ktorým Čína čelí kvôli americkej stratégii „oddeľovania“ v rámci globálneho priemyselného reťazca, ktorá tlačí čínske spoločnosti k aktívnemu využívaniu investičných príležitostí v rôznych regiónoch sveta.

Tento strategický posun pomáha čínskym fotovoltaickým spoločnostiam zmierniť obchodné riziká a podporuje rozvoj fotovoltického priemyslu v rozvojových krajinách tým, že prináša pokročilé výrobné znalosti a pracovné príležitosti. Z tohto pohľadu globálne investičné transfery čínskych spoločností slúžia na ochranu ich vlastných záujmov a zároveň napomáhajú globálnemu trvalo udržateľnému rozvoju.

Toto kolo priemyselného transferu však nie je bez problémov. Najpálčivejšou obavou je, či USA rozšíria obchodné bariéry a zahrnú fotovoltaické produkty z týchto nových investičných destinácií v juhovýchodnej Ázii na zoznam tovarov podliehajúcich dodatočným clám. Táto neistota sa vznáša nad globálnym fotovoltaickým priemyslom ako Damoklov meč a vrhá tieň na celý sektor.

Ak budú USA skutočne pokračovať v tomto prístupe, negatívne dôsledky ich politiky „oddeľovania“ od Číny presiahnu tieto dva národy, čo povedie k rozsiahlym obchodným obmedzeniam, ktoré postihnú rozvojové krajiny na celom svete. To bude brániť zdravému rozvoju globálneho fotovoltaického priemyselného reťazca a naruší obojstranne výhodnú spoluprácu medzi krajinami v tomto sektore a tiež sa to obráti proti USA, čo podkope ich konkurencieschopnosť a vplyv na globálnom fotovoltaickom trhu.

Na porovnanie, Čína sa snažila udržať bezpečnosť a stabilitu vlastných priemyselných, dodávateľských a obchodných reťazcov a zároveň sa aktívne zapájala do globálnej rozvojovej spolupráce.

Čína sa snaží vytvoriť viac príležitostí a platforiem pre rozvojové krajiny, ktoré im umožnia spoločne riešiť naliehavé globálne výzvy.

V tomto kontexte, ak USA neukročia svoju bezohľadnú colnú politiku, s vysokou pravdepodobnosťou sa stanú hrozivou prekážkou globálneho rozvoja.

Pokračovanie v mentalite obchodnej vojny bude len svedkom toho, že USA eskalujú obchodné napätie s Čínou do širšej obchodnej vojny proti svetu, ktorý by sa mohol izolovať od globálneho zeleného priemyselného reťazca, čím by prišli o ďalšie možnosti spolupráce a rozvoja.

Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Ozbrojenci v Ekvádore zabili pri dvoch útokoch najmenej 14 civilistov

Quito 28. júla (TASR) - Najmenej 14 civilistov vrátane jedného dieťaťa zabili v nedeľu ozbrojení…

2 minúty ago

K incidentu došlo pri Nitre

Lukáčovce 28. júla (TASR) - V jednom z rodinných domov v obci Lukáčovce v okrese…

8 minút ago

Čas ukáže výhodnosť obchodnej zmluvy medzi EÚ a USA

Bratislava 28. júla (TASR) - Po mesiacoch neistoty je veľmi dobré, že sa konečne uzavreli…

14 minút ago

V Sliezsku hasiči od nedele zasahujú v súvislosťami so silnými dažďami

Varšava 28. júla (TASR) - Viac ako 500-krát zasahovali od nedele poľskí hasiči v Sliezskom…

20 minút ago

Experiment s predvídaním slnečného žiarenia sa zastavil po vôni pred strojom na výrobu oblakov

MOSKVA (Sputnik) - Vedci v Spojených štátoch plánovali rozsiahly experiment s tlmením slnečného žiarenia s…

22 minút ago

Hlavné turistické a cyklistické trasy v košických lesoch spriechodnili

Košice 28. júla (TASR) - Hlavné turistické a cyklistické trasy sú opäť priechodné. Mestské lesy…

26 minút ago