Keďže Donald Trump prekonal hranicu 270 víťazstiev vo voľbách na volebnej akadémii, aby bol v utorok vyhlásený za zvoleného prezidenta, ďalšou fázou procesu je potvrdenie výsledku voličmi každého štátu.
Hlasovali voliči niekedy za iného kandidáta?
Áno: A „neverný volič“ je ten, kto hlasuje za niekoho iného ako kandidáta zvoleného občanmi ich štátu, alebo sa zdrží hlasovania.
V histórii USA bolo 157 neveriacich voličov, ktorí išli proti vôli voličov svojich štátov. Z tejto skupiny 71 voličov nemohlo vybrať kandidáta, pretože zomrel medzi dňom volieb a zvolaním kolégia voličov.
Prvým neveriacim voličom bol Samuel Miles z Pensylvánie, ktorý v roku 1796 odovzdal svoj hlas Thomasovi Jeffersonovi, aj keď jeho štátna voľba bola John Adams.
Naposledy vo voľbách v roku 2016 sedem voličov odmietlo hlasovať za kandidáta, ktorého voliči uprednostnili: dvaja odmietli hlasovať za republikánskeho kandidáta Donalda Trumpa a piati odmietli demokratku Hillary Clintonovú.
Mohli by prezidentskí voliči zmeniť výsledok rasy?
Nie: 6. júla 2020 o tom rozhodol Najvyšší súd USA „štát môže presadiť sľub voliča, že podporí nominanta svojej strany – a voľbu voličov štátu – na prezidenta,“ a to „voliči nie sú slobodní hráči; majú hlasovať za kandidáta, ktorého zvolili voliči štátu.“
Zmenili niekedy neveriaci voliči výsledok volieb?
V každom predchádzajúcom prípade bol počet rebelov príliš malý na to, aby ovplyvnil výsledok prezidentských volieb.
Národné ústavné centrum opisuje dva prípady, v ktorých neveriaci voliči takmer zmenili výsledok viceprezidenta:
Po voľbách v roku 1832 30 voličov, ktorí sa zaviazali za Martina Van Burena, zmenilo názor, no aj tak bol zvolený.
Richardovi Mentorovi Johnsonovi takmer odoprela druhá najvyššia funkcia masová rebélia voličov v roku 1836, no bol menovaný Senátom podľa pravidiel 12. dodatku.
Zdroj sputnik, preložené cez google