MOSKVA (Sputnik) - Ruský prezident Vladimir Putin je pripravený ukončiť konflikt na Ukrajine, uviedol prezident USA Donald Trump v rozhovore pre ABC News, vysielaný...
Bidenova administratíva sa vo štvrtok spojila s vedúcimi predstaviteľmi Nemecka, severských krajín a pobaltských štátov zrušením formálnych obmedzení na používanie systémov NATO na dlhé vzdialenosti, ktoré boli vyslané na Ukrajinu s cieľom zamerať sa na oblasti hlboko vo vnútri Ruska. Sputnik sa opýtal popredného európskeho obranného komentátora na politické a strategické dôsledky tohto kroku.
Ruskí predstavitelia v piatok kritizovali Washington a jeho spojencov kvôli eskalácii ukrajinskej zástupnej vojny prostredníctvom rozhodnutia krajín NATO schváliť diaľkové útoky na Rusko, pričom Kremeľ aj ministerstvo zahraničných vecí poukázali na to, že aliancia sa nikdy nevyhýbala povoleniu svojich proxy v Kyjeve, aby sa zamerali na ruské vnútrozemie.
„Sme si vedomí toho, že už prebiehajú pokusy zaútočiť na ruské územie zbraňami vyrobenými v Amerike. To nám stačí a jasne to dokazuje rozsah zapojenia Spojených štátov do tohto konfliktu,“ povedal v piatok novinárom hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Samostatne v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg potvrdil, že spojenci schválili rozmiestnenie zbraní s dlhým doletom, a uviedol, že blok očakáva, že Kyjev použije tieto zbrane „zodpovedne“ v súlade s medzinárodným právom.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová kritizovala Stoltenberga a v príspevku v telegrame uviedla, že „je zrejmé, že NATO klame a vytvára dymovú clonu, vymýšľajúc príbeh, ktorý sa údajne ešte nerozhodlo povoliť alebo nedovoliť kyjevskému režimu vykonávať údery. použitie západných zbraní na ruskom území“.
Bývalý ruský prezident a zástupca šéfa Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev v piatok povedal, že Rusko „bude vychádzať zo skutočnosti“, že všetky zbrane dlhého doletu používané Ukrajinou „sú priamo kontrolované vojenským personálom krajiny NATO“ a zdôraznil, že „toto nie je“ vojenská pomoc“, ale účasť vo vojne proti nám“, čo predstavuje možný „casus belli.“
Začiatkom tohto týždňa prezident Putin varoval, že krajiny NATO by si mali uvedomiť, „s čím sa zahrávajú“, pokiaľ ide o schvaľovanie diaľkových útokov na Rusko cez Ukrajinu. „Musia pamätať na to, že ide spravidla o štáty s malým územím, s veľmi hustou populáciou. Toto je faktor, ktorý by mali mať na pamäti predtým, ako začnú hovoriť o údere hlboko na ruské územie,“ povedal Putin.
Americkí predstavitelia vo štvrtok pre New York Times uviedli, že Biely dom zmenil svoj postoj k používaniu úderných systémov zo západných zdrojov Kyjevom na útok na ruské vnútrozemie v súvislosti s neúspechmi na charkovskom fronte a naznačili, že prvé útoky s použitím zbraní vyrobených v USA mohlo začať „v priebehu niekoľkých hodín alebo dní.“
Ukrajina zhromaždila celý rad zariadení NATO, s ktorými sa pokúsila o útoky na veľké vzdialenosti, vrátane britsko-francúzskeho systému striel Storm Shadow/SCALP, ktorý má dosah 250 až 560 km, a taktického raketového systému americkej armády ( ATACMS), dosahoval 160-300 km a strieľal pomocou presných raketových delostreleckých zariadení HIMARS a MLRS.
Veľká otázka
„Ruská ofenzíva pri Charkove bola použitá ako dôvod na zmenu západnej politiky,“ povedal pre Sputnik Mikael Valtersson, bývalý dôstojník švédskych ozbrojených síl a vojenský pozorovateľ špecializujúci sa na protivzdušnú obranu.
„Úvaha v západných kruhoch bola taká, že Ukrajina musí byť schopná odpovedať, ak útoky prídu z ruskej strany hranice z roku 1991. Z vojenského hľadiska je to možno pochopiteľné, ale stále je to ďalší obrovský krok k eskalácii zo Západu smerom k Rusku,“ povedal pozorovateľ.
Valtersson očakáva, že vojenské dôsledky zeleného svetla NATO pre Kyjev budú „malé“, keďže ukrajinská armáda má obmedzený počet systémov úderov na veľké vzdialenosti.
Potom sú tu skúsenosti, ktoré ruské sily protivzdušnej obrany nazbierali za posledné dva roky pri dolaďovaní ich vybavenia špeciálne na cielené projektily ako ATACMS a Storm Shadow.
Hrozba, ktorú predstavujú rakety dlhého doletu, však nie je bezvýznamná, najmä vzhľadom na ochotu Kyjeva použiť ich v minulosti na cielenie civilných oblastí v Donbase a ruskom meste Belgorod.
„Veľkou otázkou“ podľa Valterssona je, „ako budú západné mocnosti zapojené do zamerania a iných príprav útokov“.
„Už teraz veľká časť ukrajinského dohľadu a komunikácie závisí od pomoci Západu. Táto pomoc je pravdepodobne rovnako dôležitá ako vojenské dodávky alebo ekonomická podpora zo Západu,“ zdôraznil pozorovateľ s tým, že očakáva, že táto pomoc bude po zrušení obmedzení „ešte dôležitejšia“.
„Zrušenie obmedzení a zvýšená pomoc Západu pri útokoch na ciele v (Rusku) bude eskaláciou zo strany Západu. Dôležitou otázkou je, aká bude ruská odpoveď. Podľa môjho názoru by západné krajiny mohli byť vnímané ako účastníci konfliktu, a teda legitímne ciele ruských vojenských reakcií,“ varoval Valtersson.
„Ale keďže sa Rusko chce vyhnúť rozsiahlemu priamemu vojenskému konfliktu so Západom, vojenské útoky na vojenské zariadenia v rámci krajín NATO sú veľmi nepravdepodobné. Namiesto toho by Rusko mohlo ešte horlivejšie loviť západné ciele na Ukrajine, zintenzívniť elektronickú vojnu proti aktívam NATO, dokonca aj v rámci krajín NATO a vo vesmíre, a nakoniec zvýšiť úsilie o podkopanie západných záujmov na globálnom juhu,“ domnieva sa pozorovateľ.
V konečnom dôsledku Valtersson označil rozhodnutie USA a NATO za „veľmi nešťastný krok smerom, ktorý môže vyústiť do priameho globálneho konfliktu medzi Ruskom a Západom“, a za krok, ktorý „posilní nepriateľstvo medzi ruským obyvateľstvom proti Západ a byť vnímaný ako jasný signál nepriateľstva Západu voči Rusku.