UNESCO vyhlásilo za lokality Svetového kultúrneho dedičstva aj obce Herrnhut v Sasku na východe Nemecka, Betlehem v Pensylvánii v Spojených štátoch a Gracehill v Severnom Írsku. Všetky tri obce založili v 18. storočí utečenci jednej z najstarších protestantských denominácií.
Moravská cirkev (alebo moravskí bratia) má svoje korene v českej reformácii v 15. storočí na území dnešného Česka, približne 60 rokov pred reformáciou Martina Luthera.
„Každá obec má svoj vlastný architektonický charakter založený na ideáloch moravskej cirkvi, ale prispôsobený miestnym podmienkam,“ uvádza UNESCO.
„Spoločne predstavujú nadnárodný rozsah a konzistenciu medzinárodného moravského spoločenstva ako globálnej siete. V každej obci je prítomné aktívne spoločenstvo, ktoré pokračuje v tradíciách a tvorí živé moravské dedičstvo,“ dodala organizácia.
V indickom hlavnom meste Naí Dillí sa koná 46. zasadnutie UNESCO, ktoré sa skončí na budúci týždeň v stredu. Jednou z hlavných úloh kongresu je vyhlásenie nových lokalít Svetového dedičstva a posúdenie už existujúcich.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 27. júla (TASR) - Mužské meno Krištof má grécky pôvod a v preklade znamená…
▶ ️Vlastná kronika na 26. - 27. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail…
Teploty sa budú pohybovať od 20 do 25 stupňov Celzia. Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…