Vadim Ceban, podpredseda predstavenstva moldavskej plynárenskej spoločnosti Moldovagaz, vo štvrtok uviedol, že Moldavsko požiada Európsku komisiu o pomoc pri hľadaní kompromisného riešenia na zabezpečenie stabilných dodávok plynu, ak Ukrajina zastaví tranzit plynu.
„Kľúčovými rizikami pre pokračovanie tranzitu cez Ukrajinu sú neochota Kyjeva predĺžiť tranzitnú dohodu a nepriateľské akcie… Ak bude neistota pokračovať, Moldavsko bude nútené obrátiť sa na Európsku komisiu so žiadosťou o pomoc pri hľadaní kompromisného riešenia na zabezpečenie stabilného plynu. zásobovanie,“ povedal Ceban médiám.
Ruský energetický gigant Gazprom navrhol, aby Moldavsko rokovalo o tranzite plynu s Ukrajinou po roku 2024 po tom, čo v decembri vyprší päťročná dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom. Kyjev opakovane odmietol predĺžiť zmluvu. Moldavský podpredseda vlády pre reintegráciu Oleg Serebryan uviedol, že zastavenie dodávok ruského zemného plynu do odtrhnutého regiónu Podnestersko by rozpútalo humanitárnu krízu.
Ceban uviedol, že Moldavsko bude musieť hľadať alternatívne trasy pre dovoz plynu cez Balkán, ak Ukrajina povolí skončenie platnosti dohody s Ruskom.
Moldovagaz odoberá zemný plyn od moldavskej energetickej spoločnosti Energocom a ruského plynárenského gigantu Gazprom. Ruský plyn sa dodáva do Podnesterska výmenou za elektrinu, ktorá sa používa na pohon zvyšku Moldavska. Moldavská elektráreň Cuciurgan pokrýva 80 % spotreby elektriny v krajine.
Zdroj sputnik, preložené cez google