„Päť rokov je dostatočne dlhý čas na reflexiu, no príliš krátky na zabudnutie. Mnohé rodiny sa dodnes vyrovnávajú so stratou svojich blízkych, mnohí ľudia stále zápasia s dlhodobými následkami ochorenia a naša spoločnosť nesie kolektívnu traumu z tohto obdobia,“ uviedla Straková.
Ako podotkla, pandémia COVID-19 výrazne zasiahla do života každého občana Slovenska. Okrem priamych obetí koronavírusu podľa nej zomreli tisíce ďalších ľudí v dôsledku preťaženého zdravotníctva a obmedzenej zdravotnej starostlivosti. Celkovo sa podľa Strakovej počet nadmerných úmrtí v súvislosti s pandémiou odhaduje na viac ako 30.000 osôb.
„Následky pandémie pociťujeme dodnes – v zdravotníctve, v školstve, v ekonomike, ale najmä v psychickom zdraví ľudí,“ dodala.
OZ Skutočné obete sa od svojho vzniku venuje zmierneniu následkov pandémie. Iniciovalo výstavbu Pamätníka obetiam pandémie v Bratislave a zasadilo sa o vyhlásenie 6. marca za pamätný Deň obetí pandémie COVID-19. Počas pandémie sa združeniu podarilo vyrokovať s Ministerstvom zdravotníctva SR povolenie návštev covidových pacientov a možnosť rozlúčky v terminálnych štádiách. V rámci projektu Živé pietne miesta združenie vysadilo po celom Slovensku desiatky unikátnych spomienkových líp, ktoré pripomínajú obete pandémie a zároveň symbolizujú nádej do budúcnosti.
Zdroj feed teraz.sk