„Výsledky zahraničného obchodu za január až apríl 2025 jasne ukazujú, že dovoz mlieka a mliečnych výrobkov stúpol za toto obdobie skoro o 12 %. Toto zvýšenie dovozu je pre nás nezrozumiteľné, pretože výpadok suroviny v podobe sedem percent neovplyvnil objem vyrobených mliečnych výrobkov, pretože bol zastavený export surového kravského mlieka. Zvýšený dovoz mliečnych výrobkov sa na trhu prejavuje tlakom na znižovanie spotrebiteľských cien, čo je v priamom rozpore so snahou slovenských spracovateľov mlieka o udržanie ceny za surovinu a možnosťami priemyslu kompenzovať neustále sa zvyšujúce náklady,“ uviedla Nouzovská.
V súvislosti s ochorením SLAK bolo celkovo usmrtených 8578 zvierat, pričom SMZ predpokladá, že z toho 3891 bolo dojníc. Medzimesačne tak medzi marcom a aprílom tohto roka poklesla produkcia mlieka o sedem percent, čo je v porovnaní s vlaňajškom v mesiaci máj pokles približne o štyri percentá.
Rozhodujúcim faktorom pre vývoj trhu s mliečnymi výrobkami je stále cena surového kravského mlieka. Znížená produkcia mlieka, dopyt po surovine a vyššie ceny v okolitých krajinách, najmä v Česku, nútia podľa SMZ slovenských spracovateľov surového kravského mlieka ponúkať za svoje výrobky vyššiu cenu, ktorá v máji dosiahla hodnotu viac ako 50 centov za liter surového kravského mlieka.
„Slovenskí spracovatelia mlieka chápu podstatu trhového prostredia a voľného trhu v rámci EÚ, nazdávali sa však, že krízová situácia vyvolaná ochorením slintačky a krívačky pohne aj obchodníkov k väčšej ústretovosti voči domácim výrobcom. Nestalo sa tak. Rozbíjanie trhu priam dumpingovými (výrazne nižšia cena za ten istý výrobok) cenami najmä za trvanlivé mlieko nikomu vrátane životného prostredia neprospeje a bude mať aj na spotrebiteľa len krátkodobý efekt,“ dodala Nouzovská.
Zdroj feed teraz.sk