27.1 C
Bratislava
piatok, 2 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeZahraničieMišustin navštívi Irán a bude rokovať s vedením krajiny

Mišustin navštívi Irán a bude rokovať s vedením krajiny

MOSKVA (Sputnik) – Ruský premiér Michail Mišustin v pondelok uskutoční oficiálnu návštevu Iránu, kde bude rokovať s vedením republiky — prezidentom Masúdom Pezeškianom a prvým viceprezidentom Mohammadom Rezom Arefom.

Počas rozhovorov strany plánujú prediskutovať celú škálu rusko-iránskej spolupráce v obchodnej, hospodárskej, kultúrnej a humanitárnej oblasti.
Osobitná pozornosť sa bude venovať realizácii veľkých spoločných projektov v doprave, energetike, priemysle, poľnohospodárstve a iných oblastiach.

RUSKO A IRÁN: SPOLUPRÁCA

Rusko-iránske vzťahy sa rozvíjajú vo všetkých kľúčových oblastiach.
Za posledné dva roky boli v rôznych rezortoch uzatvorené viac ako dve desiatky medzivládnych a medzirezortných dokumentov. Obe krajiny už takmer ukončili vnútorné procedúry potrebné na podpísanie novej základnej medzištátnej Zmluvy o komplexnom strategickom partnerstve medzi Ruskom a Iránom, ktorá nahradí a výrazne doplní súčasnú Zmluvu o základoch vzťahov a zásadách spolupráce medzi oboma krajinami.
Prioritná pozornosť sa venuje budovaniu ekonomických väzieb. Veľké spoločné projekty sa realizujú v oblasti dopravnej infraštruktúry, jadrovej a tepelnej energetiky, ťažby a prepravy uhľovodíkov.
Iránsky minister energetiky Abbás Aliabádí vo svojom prejave na stretnutí ministrov energetiky BRICS, ktoré sa konalo v rámci ruského energetického týždňa, uviedol, že republika má v úmysle rozvíjať obchod a tranzit elektriny a v tejto súvislosti navrhuje prepojiť energetické siete. Ruska, Spojených arabských emirátov a Saudskej Arábie prostredníctvom nej. Teherán podľa ministra túto problematiku dlhodobo študuje.
Okrem toho Irán a Rusko plánujú začať s realizáciou projektu Severojužného medzinárodného dopravného koridoru (ITC).
ITC je multimodálna trasa z ruského Petrohradu do indického prístavu Bombaj s dĺžkou 7200 kilometrov. Existujú tri trasy ITC: transkaspické (pomocou železníc a prístavov), ako aj západná a východná (po zemi). V máji 2023 Rusko a Irán podpísali dokumenty na dokončenie posledného potrebného úseku železnice na západnej trase – Rasht-Astara v Iráne. Rusko v rámci rozvoja západnej trasy koridoru pridelí štátny exportný úver na výstavbu úseku železnice Rasht-Astara v Iráne, ktorý zabezpečí „bezproblémovú“ logistiku z Baltu do južných iránskych prístavov. . Súvislá železničná sieť pozdĺž jej východnej trasy už existuje a je úspešne prevádzkovaná.
Rozširuje sa aj interakcia v kultúrnej, humanitárnej a vedecko-vzdelávacej sfére medzi Ruskom a Iránom. Počet iránskych občanov, ktorí sa vzdelávajú na ruských univerzitách, sa zvyšuje, a to aj na rozpočtovom základe v rámci kvóty pridelenej ruskou vládou. Okrem toho Irán v júli tohto roku dokončil vnútorné postupy potrebné na nadobudnutie platnosti medzivládnej dohody o zriadení a podmienkach prevádzky kultúrnych centier. Vznikol tak právny základ pre otvorenie ruského kultúrneho centra. Vzájomný turistický tok medzi Ruskom a Iránom sa výrazne zvýšil v dôsledku vykonávania dohody o bezvízových skupinových turistických zájazdoch pre občanov oboch krajín; v roku 2024 navštívilo Rusko viac ako 30 000 iránskych turistov a Irán viac ako 500 ruských turistov.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno