++ Rozhovory mezi USA a Ruskem končí v Rijádu ++ USA a Rusko vypověděly Zelenského ++ Evropa také stále stojí stranou ++ Všechny informace v živém blogu ++ Sophie Barkey, Raphael Schmeller, Nicolas Butylin, Alexander Schmalz
18.02.2025 aktualizováno 18.02.2025 – 19:41
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na tiskové konferenci po dvoustranných jednáních s USA v paláci Diriyah.Tass/imago
PRVNÍ JEDNÁNÍ NA VYSOKÉ ÚROVNI MEZI RUSKEM A USA O UKONČENÍ UKRAJINSKÉ VÁLKY – PŘEHLED VÝVOJE SITUACE
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov po jednání s USA v Saúdské Arábii prohlásil, že jeho země nepřijme mírové jednotky zemí NATO na Ukrajině jako součást mírové dohody.
Podle mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceové se Marco Rubio a Lavrov dohodli, že „položí základy budoucí spolupráce v otázkách společného geopolitického zájmu a historických hospodářských a investičních příležitostí, které vyplynou z úspěšného ukončení konfliktu na Ukrajině“. Oba ministři zahraničí se rozhodli jmenovat týmy na vysoké úrovni, které „začnou co nejdříve pracovat na řešení konfliktu na Ukrajině“.
Lavrov po jednání vyjádřil přesvědčení, že Washington nyní lépe chápe postoje Moskvy. „Nejenže jsme si naslouchali, ale skutečně jsme se slyšeli,“ řekl Lavrov v Rijádu. Mimo jiné Rubiovi vysvětlil, že Rusko odmítá případné vyslání vojsk NATO na Ukrajinu za účelem zajištění mírové dohody. „To je pro nás samozřejmě nepřijatelné.“
Podle zprávy agentury Bloomberg Rusko i USA vyloučily ukrajinského prezidenta Zelenského z vyjednávacích rozhovorů. Podle zprávy se saúdskoarabský korunní princ Mohammed bin Salmán vyslovil pro to, aby byl Zelenskyj do rozhovorů zahrnut, „ale Američané i Rusové trvali na setkání bez Ukrajinců“, píše Bloomberg s odvoláním na osobu obeznámenou s přípravami schůzky. Z tohoto důvodu Selenskij zrušil svou plánovanou středeční cestu do Rijádu.
Zvláštní vyslanec USA pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg se v Bruselu setkal s předsedou Rady EU Antoniem Costou, předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem NATO Markem Rutte. Jak uvádí zpravodaj Phoenixu v Bruselu, Kellogg na schůzce zopakoval, „že Evropané nebudou sedět u jednacího stolu“. To však neznamená, že se o evropských pozicích jednat nebude.
Po schůzce s Kelloggem von der Leyenová napsala na X, že chce spolupracovat s USA, „aby byl na Ukrajině nastolen spravedlivý a trvalý mír“. Evropa přispěla finančně a vojensky více než kdokoli jiný.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vítá zvláštního vyslance USA pro Ukrajinu a Rusko Keitha Kellogga.Virginia Mayo/AP/dpa
Setkání v Saúdské Arábii je dominantním tématem ruských médií. Státní média a nechvalně známé talk show kategorizují a komentují výsledky rusko-amerických jednání. Tenor je takový, že Rusko se vrací domů jako vítěz.
Moderátoři na kanálu Pervij se obzvlášť dlouho zabývají tím, zda se nyní na ruský trh vrátí i americké společnosti. Podle jednoho z ekonomů však bude ještě nějakou dobu trvat, než značky jako Coca-Cola, Apple nebo Visa začnou opět nabízet své produkty v Rusku. Po zahájení ruské invaze před téměř třemi lety opustily ruský trh stovky západních společností.
Spolkové ministerstvo zahraničí reagovalo na jednání mezi Ruskem a USA krátkým příspěvkem na X. „Pouze pokud Evropa zasedne k jednacímu stolu, může být v Evropě trvalý a stabilní mír,“ stojí na účtu ministerstva. Níže je uveden videoklip ministryně zahraničních věcí Annaleny Baerbockové v pořadu „Morgenmagazin“ televize ZDF. V něm zdůrazňuje, že jednání bez Evropanů jsou nepřijatelná a že rozhodnutí by neměla být přijímána přes hlavy Evropanů. „Pokračujeme v tom, abychom Ukrajinu postavili do silné pozice. Protože jen ze síly můžeme zajistit náš mír,“ uvedl Baerbock.
Mezitím se k jednání v Saúdské Arábii vyjadřuje stále více ruských politických stratégů. Vladimir Frolov, významný politický expert i mimo Rusko, na X píše: „V místnosti jsou dva náměstci ruského ministra zahraničí: Rjabkov (zodpovědný za USA a strategické bezpečnostní otázky) a Galuzin (zodpovědný za Ukrajinu). Moskva je dobře připravena,“ tvrdí Frolov. Na druhou stranu americká strana nemohla poskytnout tak silnou delegaci. „Není jasné, kdo podpoří přítomné Američany, protože nikdo z nich nezná otázky, které jsou na stole,“ říká Frolov.
Čína reagovala na setkání ruských a amerických představitelů v Rijádu. Lidová republika vítá veškeré mírové snahy o řešení ukrajinské krize, včetně úterních rozhovorů mezi USA a Ruskem, uvedl podle státní tiskové agentury Sin-chua mluvčí ministerstva zahraničí Guo Jiakun. „Čína doufá, že se všechny strany a aktéři mohou v patřičném čase zapojit do procesu mírových rozhovorů,“ uvedl Guo Jiakun. Čína byla vždy přesvědčena, že dialog a jednání jsou jedinou schůdnou cestou k vyřešení krize, a je odhodlána podporovat mírové rozhovory.
Ukrajinský prezident Zelenskyj odložil návštěvu Saúdské Arábie. Místo původně plánované středeční cesty do Rijádu tam nyní odcestuje 10. března.
Na společné tiskové konferenci s tureckým prezidentem Erdoganem v Ankaře ostře kritizoval jednání v Rijádu. Uvedl, že do jednání o ukončení války by se měly zapojit Ukrajina, EU, Turecko a Spojené království, že jednání by neměla probíhat za jejich zády a vyzval k „férovým“ rozhovorům.
Zelenskyj dále uvedl, že již necítí podporu USA. Podle ukrajinské hlavy státu byly rozhovory „opět o Ukrajině a bez Ukrajiny“. Již v pondělí zdůraznil, že Ukrajina neuzná žádnou dohodu, která bude uzavřena bez ní. Erdogan znovu potvrdil „plnou podporu“ Turecka územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.
Válka na Ukrajině nebyla jediným tématem jednání mezi USA a Ruskem. Podle ruského ministerstva zahraničí delegace jednaly o normalizaci bilaterálních vztahů mezi Moskvou a Washingtonem obecně. Důraz byl kladen na ekonomiku, energetiku a vesmír.
Poté, co americká delegace pod vedením ministra zahraničí Marca Rubia údajně před několika hodinami opustila Rijád, ruská média nyní rovněž oznamují, že ministr zahraničí Lavrov a ruští vyjednavači jsou na cestě zpět do Moskvy. Ruská média informují o americko-ruském tête-à-tête v Saúdské Arábii s naprostou euforií.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přijíždí v úterý ráno do saúdského hlavního města Rijádu. Povede tam ruskou delegaci, která bude jednat s USA.imago
Turecký prezident Erdogan po setkání s ukrajinským prezidentem Zelenským v Ankaře nabídl svou zemi k mírovým rozhovorům. Turecko je „ideální zemí“ pro jednání o budoucnosti Ukrajiny, uvedl Erdogan.
První jednání o příměří a zprostředkovatelské iniciativy proběhly v Istanbulu již na počátku války na Ukrajině. Ta však byla na jaře 2022 přerušena a nebyla obnovena.
Moskevská burza reaguje negativně na první kolo rusko-amerických rozhovorů po několika letech. Akcie ruských společností klesají. Cena akcií energetické společnosti Gazprom klesá o více než tři procenta, hodnota banky VTB klesá o pět procent, Yandex zaznamenává minus přes tři procenta.
Rally na evropských obranných akciích pokračovala i v úterý na pozadí jednání v Rijádu. Polský výrobce zbraní Lubawa vzrostl o 9,3 %, německý výrobce zbraní Renk Group o 7,4 %. Akcie společnosti Hensoldt vzrostly o 3,4 %, zatímco britská společnost QinetiQ posílila o 2,9 %.
„Tektonické změny“ v evropské obranné politice poskytly další potenciál, napsal podle portálu finanzen.ch analytik Alexander Neuberger z Bankhaus Metzler. Evropa čelí třem hlavním výzvám: Zvyšování výdajů na obranu na tři procenta ekonomického výkonu, financování rekonstrukce ukrajinské armády a poskytování vojenské podpory Ukrajině po uzavření příměří nebo mírové dohody. „Nová kvalita vztahů mezi Evropou a Amerikou nenechává nikoho na pochybách, že Evropa musí plnit své úkoly – a to co nejrychleji,“ říká Neuberger.
Ruský ministr zahraničí Lavrov označuje jednotky členských států NATO, které by mohly být vyslány na Ukrajinu k zajištění příměří, za „nepřijatelné“. Na tiskové konferenci zopakoval postoj Kremlu, že členství Kyjeva v NATO představuje pro Rusko „přímou hrozbu“.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov hodnotí jednání se svými americkými kolegy velmi pozitivně. „Podle mého názoru byl náš dialog velmi užitečný. Nejenže jsme si naslouchali, ale také jsme si navzájem naslouchali. A mám všechny důvody se domnívat, že americká strana začala lépe chápat naši pozici,“ řekl nejvyšší ruský diplomat státní tiskové agentuře Tass.
Pro redaktora geopolitiky Nicolase Butylina je setkání na vysoké úrovni mezi dvěma největšími jadernými mocnostmi dobrým znamením. Zatímco Moskva a Washington upravují své vztahy na Arabském poloostrově, Evropa se musí ptát sama sebe: Kde se v této hře nacházíme? Komentář k jednání mezi USA a Ruskem si můžete přečíst zde.
Americký televizní kanál Fox News uvádí, že Rusko a Spojené státy jednaly o třístupňovém mírovém plánu pro Ukrajinu, který zahrnuje příměří, volby na Ukrajině a podpis konečné mírové dohody. Podle Fox News jsou klíčovým prvkem možné mírové dohody prezidentské volby na Ukrajině. Vzhledem k válečnému stavu, který byl na Ukrajině vyhlášen, se volby v této východoevropské zemi podle ústavy konat nemohou. Ty by se mohly konat pouze v případě, že bude stanné právo zrušeno i na Ukrajině. Podle Fox News Bílý dům ani Kreml nepředpokládají, že by Volodymyr Zelenskyj případné volby na Ukrajině vyhrál.
Zvláštní vyslanec Donalda Trumpa pro Ukrajinu a Rusko Keith Kellogg dnes večer odcestuje do Kyjeva. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na osobu obeznámenou s Kelloggovým programem.
Americký vyjednavač Mike Waltz prohlásil, že Donald Trump je odhodlán prosadit rozhovory o možné mírové dohodě s Ukrajinou „velmi rychle“. Nekonečná válka v Evropě je pro Trumpa nepřijatelná, řekl Waltz po jednání s Ruskem.
Dodal, že se spojenci USA budou o Ukrajině konzultovat a že nikdo nebude vyloučen. Uvedl, že je rád, že Evropa hovoří o větším přispění k bezpečnosti Ukrajiny.
Americký ministr zahraničí Rubio v rozhovoru pro agenturu Associated Press uvedl, že Rusko a USA se dohodly na zvýšení počtu zaměstnanců svých velvyslanectví ve Washingtonu a Moskvě.
Poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov řekl ruské televizi, že o ukrajinském konfliktu se bude jednat „v pravý čas“. „Projednali jsme a vyjasnili si základní pozice a dohodli se, že v patřičné době budou v této otázce v kontaktu samostatné vyjednávací týmy,“ uvedl Ušakov v souvislosti s Ukrajinou.
Poradce kremelského vůdce Vladimira Putina ocenil, že jednání byla vedena „seriózně“. Bylo však „těžké říci“, zda došlo ke sblížení pozic obou zemí. Podle Ušakova by bylo předčasné hovořit o termínu summitu mezi kremelským vůdcem Putinem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Mluvčí amerického ministerstva zahraničí po skončení jednání v Rijádu oznámila, že obě strany se dokázaly dohodnout na několika bodech. Podle prohlášení ministerstva zahraničí „bude vytvořen konzultační mechanismus k řešení dráždivých faktorů v našich dvoustranných vztazích s cílem podniknout nezbytné kroky k normalizaci činnosti našich diplomatických misí“. Kromě toho budou jmenovány „týmy na vysoké úrovni“, které by měly najít způsob, jak „co nejrychleji ukončit konflikt na Ukrajině způsobem, který bude trvalý, udržitelný a přijatelný pro všechny strany“. USA rovněž označily rozhovory s Ruskem za „důležitý krok“ vpřed, ale jedno setkání by k vyřešení ukrajinského konfliktu nestačilo.
Ruský vyjednavač Kirill Dmitrijev pro agenturu Reuters uvedl, že po jednání se zástupci USA je ještě příliš brzy hovořit o kompromisech. Obě strany si však začaly vzájemně naslouchat a jednat s respektem a jako rovný s rovným.
Souběžně s jednáním v Rijádu se ukrajinský prezident Zelenskyj setkává v Turecku s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Podle státní tiskové agentury Anadolu bude jednání o bezpečnostních zárukách v případě ukončení války. Zelenskyj při otevření nové budovy velvyslanectví v Ankaře řekl, že v tomto ohledu vidí povinnost USA, EU a Turecka.
Zelenskij s Erdoganem v úterý v Ankaře.AFP
Po setkání s Erdoganem Zelenskyj odcestuje do Perského zálivu, kde bude jednat s prezidentem Mohammedem bin Sajidem ve Spojených arabských emirátech (SAE). Zítra je pak očekáván v Rijádu.
Po skončení prvního kola americko-ruských rozhovorů po letech se objevují první reakce. Putinův poradce Jurij Ušakov má pro setkání USA a Ruska slova chvály. Jednání mezi delegacemi bylo „pozitivní“. Co se týče možného setkání Vladimira Putina a Donalda Trumpa, je podle Ušakova zatím těžké uvést konkrétní datum – summit Putin-Trump příští týden je však podle člena ruské delegace nepravděpodobný. Agentura Bloomberg již dříve uvedla, že prezidenti obou zemí by se mohli osobně setkat v únoru v Saúdské Arábii.
Armin Papperger, generální ředitel obranné společnosti Rheinmetall, v rozhovoru pro Financial Times prohlásil, že Evropa je při mírových jednáních na Ukrajině „vykázána k dětskému stolu“. Evropské státy si za to mohou samy. „Pokud neinvestujete, pokud nejste silní, je s vámi zacházeno jako s dítětem,“ řekl Papperger. „V posledních 30 letech bylo pro Evropany velmi pohodlné říkat: OK, utrácejte jedno procento, to je v pořádku,“ řekl Papperger a vyzval k větším investicím do obrany ze strany zemí EU.
Po více než čtyřech a půl hodinách skončil dialog mezi Američany a Rusy. Kirill Dmitrijev, ruský vyjednavač, označuje jednání za „pozitivní“. Dmitrijev dodává, že Rusko a Spojené státy se shodují na tom, že dvě velké země nemají jinou možnost než spolu komunikovat.
Jsou jednání mezi ministerstvy zahraničí USA a Ruska pouze předzvěstí velkého summitu Trump-Putin? Jak uvádí americká mediální společnost Bloomberg, schůzka obou hlav států největších jaderných mocností by se mohla uskutečnit již příští týden. Role hostitele se má opět ujmout Saúdská Arábie.
Po Peskovovi nyní i ruské ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že vstup Ukrajiny do NATO je pro Rusko „nepřijatelný“. V prohlášení ministerstvo uvedlo, že NATO muselo porušit slib, který dalo na summitu NATO v Bukurešti v roce 2008, že se Ukrajina stane členem organizace.
Na summitu v rumunském hlavním městě v dubnu 2008 NATO slíbilo Ukrajině i Gruzii, že v budoucnu vstoupí do vojenské aliance – nepředložilo však plán, jak by tohoto cíle mohly dosáhnout.
Francie a Německo tehdy tento plán kritizovaly, protože se obávaly zhoršení vztahů s Ruskem.
Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško mezitím prohlásil, že Rusko je proti myšlence vyslat na Ukrajinu zahraniční „mírové jednotky“. Taková akce by byla „eskalačním krokem“.
Podle Gruška nebude v jednáních o Ukrajině hrát roli ani Evropská unie. Náměstek ruského ministra zahraničí v tomto smyslu učinil prohlášení v úterý brzy odpoledne.
Rozhovory mezi zástupci USA a Ruska měly podle náměstka ministra zahraničí Gruška pouze poradní charakter, jehož účelem bylo vytyčit nejdůležitější pozice.
Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová zveřejnila na svém kanálu Telegram fotografii z Rijádu. Je na ní zachyceno: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, jeho americký protějšek Marco Rubio a další účastníci delegace z Moskvy a Washingtonu.
Americký ministr zahraničí Marco Rubio a jeho ruský protějšek Sergej Lavrov během přestávky v jednání v Rijádu.Telegram Maria Zakharova
Předseda Rady EU António Costa po setkání se zvláštním vyslancem USA pro Ukrajinu a Rusko Keithem Kelloggem zdůraznil, že mír „nemůže být pouhým příměřím“. „V tomto klíčovém okamžiku jsem se setkal s @generalkellogg, abychom jednali o vyhlídkách na mír na Ukrajině,“ napsal Costa na X. „Mír nemůže být pouhým příměřím – potřebujeme dohodu, která zajistí komplexní, spravedlivý a trvalý mír na Ukrajině a bezpečnost v Evropě.“ Ukrajina se může spolehnout na Evropu. „Jsme připraveni nadále konstruktivně spolupracovat s USA na zajištění míru a bezpečnosti.“
Rusko-americká jednání v Rijádu podle ruských médií trvají již více než dvě hodiny. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová oznámila „krátkou přestávku“ v rozhovorech – Američané a Rusové se budou moci vzájemně poradit asi 15 minut. Mimochodem, zatímco šéf Kremlu Vladimir Putin dnes cestuje do Petrohradu, americký prezident Donald Trump je na Floridě.
Mezitím francouzský ministr zahraničí Jean-Noël Barrot oznámil nové sankce proti Rusku. „Míru dosáhneme pouze nátlakem. Proto budeme i nadále zvyšovat náklady na válku pro Vladimira Putina,“ řekl v úterý francouzské rozhlasové stanici Franceinfo. Nové kolo sankcí EU bude zavedeno „od příštího pondělí“ s cílem „donutit ruského prezidenta zasednout k jednacímu stolu“, uvedl Barrot.
Ministryně zahraničí Annalena Baerbocková (Zelení) souhlasí s kancléřem Olafem Scholzem (SPD), že diskuse o mírových silách pro Ukrajinu, která byla napadena Ruskem, je předčasná. Je to „velmi německá debata, když se nyní dělá 48. krok před prvním krokem“, řekla v pořadu „Morgenmagazin“ televize ZDF. Debatu však neiniciovalo Německo, ale Francie. Velká Británie již deklarovala ochotu vyslat na Ukrajinu mírové jednotky v případě uzavření příměří. Scholz již v pondělí po summitu o Ukrajině vyjádřil své „podráždění“ nad touto diskusí a kritizoval ji jako „velmi nevhodnou“.
Podle Kremlu má Ukrajina „právo“ vstoupit do Evropské unie, ale ne stát se členem NATO. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý v Moskvě prohlásil: „Pokud jde o vstup Ukrajiny do EU, je to svrchované právo každé země“. V souvislosti s NATO řekl: „Ale pokud jde o bezpečnostní otázky a vojenské aliance, je to zcela jiná záležitost.“ Mluvčí Kremlu dále zdůraznil, že „trvalé a dlouhodobé řešení“ na Ukrajině by nebylo možné bez „komplexního zvážení bezpečnostních otázek na kontinentu“.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj usiluje o členství své země v EU i NATO. Vstup Ukrajiny do obranné aliance NATO byl důležitou součástí jeho tzv. vítězného plánu na ukončení války na Ukrajině. Země je již také kandidátem na členství v EU.
Šéf Kremlu Vladimir Putin je připraven jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, „pokud to bude nutné“. Nicméně „právní základ dohod“ vyžaduje „diskusi o skutečnosti, že Zelenského legitimita může být zpochybněna“, pokračoval Peskov. Zelenského funkční období oficiálně skončilo v květnu 2024, ale v současné době se na Ukrajině kvůli válečnému stavu nemohou konat žádné volby.
Peskovova prohlášení přicházejí v době, kdy mezi Ruskem a USA poprvé probíhají rozhovory na vysoké úrovni o možných mírových jednáních pro Ukrajinu. Za americkou stranu se úterního jednání v Rijádu účastní ministr zahraničí Marco Rubio, poradce pro národní bezpečnost Mike Waltz a zvláštní vyslanec pro Blízký východ Steve Witkoff, zatímco Moskvu zastupovali ministr zahraničí Sergej Lavrov a prezidentův poradce Jurij Ušakov.
Jedná se o první jednání na této úrovni a v tomto formátu od zahájení ruské útočné války proti Ukrajině dne 24. února 2022 – Ukrajina ani Evropané nebyli na jednání pozváni. Nedošlo ani k podání ruky před kamerami, ani k prohlášením pro novináře.
USA a Rusko se snažily předem utlumit očekávání od setkání. Podle Rusů by se rozhovory měly zaměřit především na obnovení bilaterálních vztahů. Připravovat se má i případné setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa s ruským prezidentem Putinem. Kromě toho se v Rijádu bude jednat o „možném jednání o řešení situace na Ukrajině“.
Saúdská Arábie, Rijád: Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov (vpravo) sedí vedle zahraničněpolitického poradce ruského prezidenta Putina Jurije Ušakova během setkání s americkým ministrem zahraničí Rubiem v paláci Diriyah.Evelyn Hockstein/Pool Reuters/AP
Ukrajinský velvyslanec v Německu Oleksij Makejev opakuje stanovisko svého prezidenta Zelenského, že jednání o míru jsou „nemožná bez Ukrajiny, ale také bez Evropy“. Je proto rád, že „Evropané včera po tomto násilném víkendu v Mnichově jednali v Paříži“. Evropští lídři se probudili a „to je důležité“. Už nestačí doufat v USA, místo toho se od Evropy očekává rychlé jednání. Ukrajinský velvyslanec zároveň vyzývá fénix, aby „všichni zůstali v dialogu“. Všichni v Evropě jsou postiženi.
V úterý také předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová přijala v Bruselu zvláštního zástupce USA pro Ukrajinu Keitha Kellogga. Podle Komise ho ujistila, že EU je „plně odhodlána poskytovat Ukrajině vojenskou pomoc a je připravena udělat více“.
Zdroj:
Zdroj feed chcemeslobodu.sk
Bratislava 28. júla (TASR) - Ministerstvo vnútra (MV) SR prešetrí podnet, ktorý minulý týždeň podal…
Harabin dáva rady Ficovej vláde: „EÚ nie je náš spoločný štát a už vôbec nám…
Ružomberok 28. júla (TASR) - Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Ružomberku pátra po nezvestnom 16-ročnom Róbertovi…
PRŠÍ PRŠÍ, LEN SA LEJE...A JA ROZMÝŠĽAM O ZELENSKOM Neviem či ste si to v…
Žilina 28. júla (TASR) - Viac ako 561.000 eur investuje žilinská radnica do stavebných úprav…
Dráma teda pokračuje a my dobráci sa medzitým skromne tešme ako malé deti aspoň z…