„Čo je zakázané v reálnom svete, musí byť zakázané aj v digitálnom,“ povedala Kotulová. Pripomenula, že smernica reflektuje nové formy násilia, ktorým čelí najmä mladá generácia vrátane žien, ale aj mužov a chlapcov. Podľa nej je potrebné nastaviť jasné štandardy ešte pred uplynutím dvojročnej lehoty na implementáciu členskými štátmi. Pripomenula aj význam Istanbulského dohovoru, ktorý podľa nej zmenil poľské právo a prispel k vybudovaniu systému ochrany žien.
Podujatie sa venovalo aj skúsenostiam s ochranou práv Rómov ako najväčšej etnickej menšiny v EÚ. Diskutovalo sa o právnych rámcoch v jednotlivých krajinách aj o pripravovaných stratégiách EU pre rovnosť pohlaví a práva LGBTIQ. Pozornosť bola venovaná aj rovnosti pohlaví a negatívnym vplyvom online obsahu, ktorému sú podľa ministerky vystavení predovšetkým mladí chlapci, pričom dôsledky často znášajú mladé ženy.
Počas zasadnutia bola podpísaná trojstranná dohoda medzi Poľskom, Cyprom a Dánskom. Kotulová zároveň upozornila, že Európa je v oblasti ľuských práv na križovatke. Zdôraznila, že ochrana práv nesmie byť vnímaná ako protiklad bezpečnosti, ale ako jej súčasť v individuálnej rovine.
Stretnutie sa uskutočnilo z iniciatívy poľského predsedníctva v Rade EÚ a išlo o historicky prvé podujatie tohto druhu v Poľsku. Zúčastnili sa na ňom aj zástupcovia Nórska a Ukrajiny.
(spravodajca TASR Slavomír Gregorík)
Zdroj feed teraz.sk