MOSKVA (Sputnik) – Americké ministerstvo zahraničných vecí schválilo predaj náhradných dielov a mimoriadneho vybavenia pre stíhačky F-16 Taiwanu za 300 miliónov dolárov, uviedla vo vyhlásení Agentúra pre obrannú bezpečnostnú spoluprácu (DSCA).
Očakáva sa, že táto iniciatíva pomôže Taiwanu modernizovať jeho ozbrojené sily a prispeje k takzvanej „rovnováhe síl“ v regióne, uvádza sa vo vyhlásení.
„Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný zahraničný vojenský predaj Taipei Economic and Cultural Representative Office v Spojených štátoch (TECRO) štandardných náhradných a opravárenských dielov F-16 a súvisiaceho vybavenia za odhadovanú cenu 220 miliónov dolárov… Ministerstvo zahraničných vecí prijalo rozhodnutie, ktorým schvaľuje možný predaj neštandardných náhradných a opravárenských dielov F-16 firme (TECRO) za predpokladanú cenu 80 miliónov dolárov,“ uviedla DSCA vo vyhlásení zverejnenom v stredu.
Zariadenie by sa malo predávať v dvoch častiach, uviedla agentúra na obranu a dodala, že Tchaj-pej tiež požiadal o podporu amerických inžinierskych, logistických a technických služieb.
„Toto vybavenie bude prevedené zo zásob amerického letectva. … Tento navrhovaný predaj nebude mať žiadny nepriaznivý vplyv na pripravenosť obrany USA,“ povedal DSCA.
Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Washington v posledných rokoch dodal Taiwanu zbrane a muníciu v hodnote 70 miliárd dolárov.
Taiwan je riadený nezávisle od pevninskej Číny od roku 1949. Peking považuje ostrov za svoju provinciu, zatiaľ čo Taiwan – územie s vlastnou zvolenou vládou – tvrdí, že je autonómnou krajinou. Peking je proti akýmkoľvek oficiálnym kontaktom cudzích štátov s Tchaj-pejom a čínsku suverenitu nad ostrovom považuje za nespochybniteľnú.