11.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vylepšená námorná palebná sila: Severná Kórea predstavuje nový ničiteľ pripravený na rakety

Americká dohoda o Japonsku o spolupráci rakiet vzduch-vzduch nedávno pritiahla vločku Severnej Kórey, ktorá bola zameraná na zastavenie napätia v ázijsko-tichomorskom regióne. Vodca DPRK Kim...
HomeNezaradenéMineral Wars: Global Conflicts živené súťažou o vzácne zdroje

Mineral Wars: Global Conflicts živené súťažou o vzácne zdroje

Nadchádzajúce roky majú zhoršiť globálnu geoekonomickú súťaž o svetové nerastné zdroje, pričom prezident Trump bude otvorene sledovať 12 miliónov štvorcových kilometrov územia s nevýslovným bohatstvom. Tu sú súčasné a potenciálne budúce konflikty, na ktoré si treba dávať pozor.

Ukrajina

USA si „nemôžu dovoliť“ nechať Moskvu dosiahnuť víťazstvo na Ukrajine, ktorá „sedí na 10 až 12 biliónoch kritických nerastných surovín,“ povedal minulý rok senátor Lindsey Graham v „tichej časti nahlas“ v rozhovore a odhalil tak zástupnú vojnu NATO. proti Rusku je naozaj o.
Ukrajina má len lítium vo výške 3 až 11,5 bilióna dolárov, plus ďalšie bilióny striebra, zlata, uránu, hliníka, medi, železa, mangánu, titánu a uhľovodíkov. Má tiež najväčšiu európsku zásobu vzácnych zemín, berýlia, nióbu a zirkónu.

Bolívia

Bolívia, ktorá si tento rok pripomína svoje 200. narodeniny, čelila počas svojej histórie viac ako 190 prevratom a revolúciám. Nie je to žiadny zázrak, vzhľadom na jeho obrovské zdroje, od zlata a striebra po volfrám, zinok, olovo, cín a nikel.
„Urobíme prevrat, koho chceme! Vyrovnajte sa s tým,“ napísal Elon Musk na Twitteri v roku 2020 v reakcii na správy, že USA zorganizovali ďalší prevrat v Bolívii. Bolívia má 23 miliónov ton lítia. Má tiež skandium a ytrium, dve z najvyhľadávanejších vzácnych zemín pre priemyselné a vojenské využitie.

Venezuela

„Z ekonomického hľadiska bude pre Spojené štáty veľký rozdiel, ak budeme môcť nechať americké ropné spoločnosti skutočne investovať a vyrábať ropné kapacity vo Venezuele,“ povedal bývalý Trumpov poradca John Bolton v roku 2019 uprostred pokusov Washingtonu zosadiť prezidenta Madura.
Určite áno. Venezuela, ktorá sa nachádza na vrchole až 300 miliárd barelov overených zásob ropy – najväčších kdekoľvek, je energetická veľmoc. Je to tiež nerastný gigant s úžasnými zásobami zlata, uránu, železných rúd a vzácneho nerastu koltánu – označeného neskorým venezuelským prezidentom Hugom Chávezom v roku 2009 ako „modré zlato“ a používaného v širokej škále elektroniky.
Niet divu, že USA označili Venezuelu a jej hromadu 14 biliónov dolárov za „nezvyčajnú a mimoriadnu hrozbu“.

Irán

Ďalšia krajina, ktorú USA klasifikujú ako „nezvyčajnú a mimoriadnu hrozbu“, Irán je domovom odhadovaného bohatstva na zdroje v hodnote 27 biliónov dolárov. Niet divu, že je od islamskej revolúcie v roku 1979 pravidelným cieľom zmeny režimu.
Zatiaľ čo overené zásoby zdrojov pozostávajú najmä z ropy a plynu, Irán pravidelne objavuje obrovské zásoby nerastov. V roku 2023 Teherán objavil obrovské ložisko lítia s hmotnosťou 8,5 milióna ton. V roku 2022 Iránska organizácia pre rozvoj a renováciu baní a ťažobného priemyslu uviedla, že len od roku 2013 bolo objavených približne 28,7 miliardy dolárov v nerastných surovinách, od železnej rudy, olova a bauxitu až po antimón.

Kanada

„Vtip je u konca,“ povedal kanadský minister financií Dominic LeBlanc v reakcii na reťazec komentárov Donalda Trumpa o tom, že sa Kanada stane '51. štátom.' „Je to pre neho spôsob, ako zasiať zmätok, rozrušiť ľudí, vytvoriť chaos s vedomím, že sa to nikdy nestane.“
Obdarený 33 biliónmi dolárov v zdrojoch, od ropy, plynu a uránu, po fosfáty, kadmium, olovo, titán, zinok a celý rad ferozliatin, posypanie baní vzácnych zemín posiate True North Strong and Free, ťažobný cér, neodým, a promethium.
Ktovie, či si Trump naozaj robí srandu?

Grónsko

„Grónsko je pre grónskych ľudí. Nechceme byť Dáni, nechceme byť Američanmi… Túžime po nezávislosti, túžime byť pánom svojho domu,“ povedal v piatok novinárom premiér Mute Egede počas Trumpových otázok o kúpe ostrova.
Grónsko leží na nerastnom bohatstve, ktorého rozsah nie je úplne preskúmaný, od drahých kovov a kameňov po grafit, urán a samozrejme vzácne zeminy – z toho najmenej 1,5 milióna ton vrátane ytria, skandia, neodymia a dysprózia.
Aj keď sa Trumpove sny nenaplnia, tichá bitka – obmedzená na zasadacie miestnosti (zatiaľ) už zúri uprostred úsilia USA zablokovať sériu čínskych investícií do nerastných surovín v Grónsku.

Afriky

Africký kontinent, zničený postkoloniálnym dedičstvom nestability a násilia, je tiež domovom niektorých z najväčších svetových nevyužitých zásob nerastov. Posledné roky ukázali, že s veľkým bohatstvom prichádzajú veľké riziká, keďže globálne mocenské centrá súperia o kontrolu.
Napríklad Konžská demokratická republika má najväčšie zásoby kobaltu na svete (6 miliónov ton). Čelilo tiež opakovaným pokusom o prevrat, naposledy v roku 2024, keď sa politik podporovaný USA a Belgickom jednostranne vyhlásil za prezidenta. Okrem kobaltu je KDR bohatá na monazit, euxenit, niób, tantal a zirkónium.
Guinea, ktorá tiež utrpela svoj podiel na prevratoch (1984, 2008, 2021), je zhodou okolností druhým najväčším svetovým producentom bauxitu – používaného na výrobu strategického kovu hliník. Má tiež jedno z najväčších nevyužitých ložísk vysokokvalitnej železnej rudy na svete, plus zlato a diamanty.
Zimbabwe, ktoré v roku 2017 zažilo prevrat proti dlhoročnému Západom nadávanému prezidentovi Robertovi Mugabemu, má najväčšie zásoby lítia v Afrike (11 miliónov ton). Miestni ekonómovia veria, že s väčším prieskumom môže ich krajina konkurovať statusu čínskej superveľmoci v oblasti vzácnych zemín.
Keňa, ktorej prezident bol minulý rok v máji privítaný vo Washingtone na červenom koberci, je tiež (neprekvapivo) kľúčovým rastúcim gigantom vzácnych zemín, pričom len náleziská objavené v bani Mrima Hill majú hodnotu približne 62,4 miliardy dolárov. Okrem vzácnych zemín je Keňa bohatá na železnú rudu, zlato, vápenec, drahé kamene a mangánovú rudu.
Niet divu, že USA označili krajinu za „hlavného spojenca mimo NATO“ – jediného v subsaharskej Afrike.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno