Dňom Jeruzalema si Izrael pripomína dobytie východného Jeruzalema počas vojny v roku 1967. V tento deň sa v Jeruzaleme obvykle konajú pochody izraelských nacionalistov, ktorých trasa vedie aj palestínskymi štvrťami.
Po minulé roky izraelské úrady nariadili obchodníkom v Starom meste, aby v Deň Jeruzalema zatvorili svoje prevádzky. Tento rok tak úrady neurobili, ale mnohí palestínski obchodníci aj tak nechali svoje obchody, reštaurácie a kaviarne zavreté zo strachu pred násilnosťami.
Podľa agentúry AFP skupiny mladíkov s izraelskými vlajkami, ktorí sa v pondelok vydali na pochod ulicami mesta, podľa očakávania vyvolávali potýčky s okoloidúcimi Palestínčanmi, prizerajúcimi sa obchodníkmi, ale aj izraelskými aktivistami a políciou. Niektorí z účastníkov pochodu na Palestínčanov pľuli a urážali ich alebo sa pokúšali vniknúť aj do ich domov. Polícia zadržala najmenej dvoch mladíkov.
V Starom meste sa však v pondelok ráno konala aj akcia odporcov anexie: jej účastníci rozdávali okoloidúcim kvety, informovala AFP.
Spoluorganizátorka akcie Orly Erez-Lichovská z Izraelského centra pre náboženskú činnosť (IRAC) uviedla, že účastníci mierového podujatia „nechcú akceptovať, že tento deň je poznačený násilím a rasizmom“, a dodala, že chcú reprezentovať „hlas židov za iný obraz Jeruzalema“. Niektorí Palestínčania ponúkané kvety prijali, doplnila AFP.
K napätiu v Jeruzaleme tento rok prispela aj návšteva kontroverzného izraelského ministra národnej bezpečnosti Itamara Ben Gvira v areáli mešity al-Aksá – židmi nazývanom Chrámová hora -, kde sa podľa vlastných slov modlil za víťazstvo Izraela vo vojne proti palestínskemu hnutiu Hamas a za návrat rukojemníkov zavlečených do Pásma Gazy po útoku palestínskych kománd na juh Izraela zo 7. októbra 2023.
Ben Gvirove návštevy tohto miesta už v minulosti vyvolali hnev Palestínčanov a ich podporovateľov. Mešita al-Aksá je tretím najposvätnejším miestom islamu a symbolom palestínskej národnej identity. Zároveň však ide o najposvätnejšie miesto judaizmu, hoci židia majú zákaz modliť sa tam.
Izrael považuje celý Jeruzalem vrátane anektovanej východnej časti za svoje nedeliteľné hlavné mesto. Medzinárodné spoločenstvo to však neuznáva a Palestínčania chcú, aby sa východný Jeruzalem stal hlavným mestom ich budúceho štátu.
Zdroj feed teraz.sk
Kyjev/Moskva 26. júla (TASR) - Ruská armáda podnikla v noci na sobotu rozsiahle útoky na…
Colorado 26. júla (TASR) - Ruský hokejista Daniil Guščin sa v rámci výmeny v zámorskej…
Bratislava 26. júla (TASR) - Hlavné mesto si v sobotu pripomína uhorského panovníka Karola III.…
Bratislava 26. júla (TASR) - Na celom Slovensku sa môžu v sobotu vyskytovať búrky. Slovenský…
Washington 26. júla (TASR) - Španielsky tenista Alejandro Davidovich Fokina postúpil do semifinále turnaja ATP…
Washington 26. júla (TASR) - Približne 20 percent zamestnancov amerického Národného úradu pre letectvo a…