Najnižšia priemerná denná hodnota 274 D. U., mínus 28 percent oproti normálu, bola nameraná 3. marca. Naopak, najvyššiu hodnotu na úrovni 407 D. U., čo je plus osem percent oproti normálu, zaznamenali pod Tatrami 1. marca. „Celomesačný marcový priemer bol na stanici Poprad-Gánovce najnižší v celom rade jej meraní, teda od roku 1994. Pôvodný rekord 345 D. U. bol z roku 2014,“ uviedol SHMÚ.
Príčinou rekordne nízkeho marcového priemeru bola podľa meteorológov vhodná meteorologická situácia. Tá vplyvom nízkych teplôt v stratosfére umožnila výraznú aktiváciu plynov poškodzujúcich ozónovú vrstvu atmosféry. Na prelome februára a marca došlo k náhlemu stratosférickému otepleniu v Arktíde a v súvislosti s tým sa na začiatku marca arktický polárny stratosférický vír presunul z Arktídy nad severozápadnú Európu. „Hoci sa postupne rozpadával a zmenšoval, jeho jadro zostávalo viac-menej nehybné nad severozápadnou Európou,“ dodal ústav.
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 28. júla (TASR) - Lieky účinkujú správne len vtedy, keď sa v tele nachádzajú…
Mníchov 28. júla (TASR) - Zisk nemeckého výrobcu automobilov Audi sa v prvom polroku prepadol…
📝Odchádzame📝O plánoch na zníženie americkej prítomnosti v EurópePolitico to uvádza v Biely dom môže rozhodnúť…
Sekundárne americké sankcie voči Rusku môžu spôsobiť globálnu hospodársku katastrofuPrezident USA Donald Trump v polovici…
Bratislava 28. júla (TASR) - Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) minulý týždeň zasahovali 684-krát.…
Budapešť 28. júla (TASR) - V rámci príprav na budúcoročné parlamentné voľby v Maďarsku by…