8.1 C
Bratislava
utorok, 6 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Mesto Port Sudan čelilo útokom dronov, terčom boli letisko a základňa

Chartúm 6. mája (TASR) — Letisko a armádnu základňu v sudánskom meste Port Sudan zasiahli v utorok ráno drony. Ako informovala agentúra AFP, armáda...
HomeVojenské spravodajstvoMesto Port Sudan čelilo útokom dronov, terčom boli letisko a základňa

Mesto Port Sudan čelilo útokom dronov, terčom boli letisko a základňa

Chartúm 6. mája (TASR) — Letisko a armádnu základňu v sudánskom meste Port Sudan zasiahli v utorok ráno drony. Ako informovala agentúra AFP, armáda tieto útoky pripisuje povstalcom zo Síl rýchlej podpory (RSF), ktoré na mesto útočia už tretí deň.

Útoky na mesto Port Sudan, kde sídli dočasná sudánska vláda, sa začali po tom, čo vojenský zdroj uviedol, že armáda zničila lietadlo a sklady zbraní na letisku Nyala, ktoré je v rukách povstalcov z RSF. Tí sa k útokom na Port Sudan nateraz neprihlásili.

AFP s odvolaním sa na svoje zdroje spresnila, že jeden z dronov v utorok ráno „zacielil na civilnú časť letiska Port Sudan“, ktorý je súčasne aj najdôležitejším prístavom krajiny. Prevádzku letiska následne dočasne prerušili.

Ďalší dron sa pokúsil o útok na hlavnú armádnu základňu nachádzajúcu sa v centre mesta, kde bol podľa očitých svedkov zasiahnutý aj neďaleko stojaci hotel.

Oba tieto objekty sa nachádzajú v blízkosti rezidencie faktického vládcu Sudánu generála Abdala Fattáha Burhána, ktorý velí armáde bojujúcej od apríla 2023 proti jednotkám RSF vedeným jeho niekdajším zástupcom Muhammadom Hamdánom Daklúom. Konflikt medzi nimi vypukol pre spor o prechod k civilnej vláde.

Tretí dron zasiahol sklad paliva neďaleko južného prístavu v husto osídlenom centre mesta, kam sa z hlavného mesta Chartúm presťahovali OSN, medzinárodné agentúry i státisíce ľudí.

Útoky na Port Sudan, ktoré sa začali koncom minulého týždňa, sú prudkou eskaláciou bojov – toto mesto na pobreží Červeného mora bolo totiž do konca minulého týždňa nedotknuté pozemnými a leteckými útokmi.

AFP uviedla, že armáde sa po dvoch rokoch vojny podarilo vytlačiť RSF z väčšiny územia stredného Sudánu. Jednotky RSF následne zmenili taktiku a z pozemných výpadov prešli k útokom s využitím dronov, ktoré sa zameriavajú na elektrárne a iné zariadenia hlboko v území ovládanom armádou. Armáda zasa pokračuje v náletoch v regióne Dárfúr, ktorý je baštou RSF. Obe strany pokračujú aj v pozemných bojoch o ovládnutie mesta al-Fášir, ktoré je metropolou štátu Severný Dárfúr. Bojuje sa aj v ďalších lokalitách.

Konflikt medzi armádou a RSF v Sudáne spôsobil najhoršiu humanitárnu krízu na svete, ktorú útoky na Port Sudan pravdepodobne ešte zhoršia – v tomto prístavnom meste majú totiž svoje hlavné štáby nielen agentúry OSN a humanitárne organizácie, ako aj s armádou spojené ministerstvá.

Boje v Sudáne si už vyžiadali životy tisícov ľudí, o strechu nad hlavou pripravili viac ako 12 miliónov ľudí a polovica populácie sužuje hlad.

Najnovšie útoky odsúdili susedné štáty Egypt a Saudská Arábia. Veľké obavy z ďalšieho vývoja vyjadrila aj Organizácia Spojených národov.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno