12.7 C
Bratislava
štvrtok, 3 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

STVR ponúkne priamy prenos zo Slavína k výročiu oslobodenia Bratislavy

Bratislava 3. apríla (TASR) - Slovenská televízia a rozhlas (STVR) v piatok (4. 4.) ponúkne mimoriadne vysielanie z bratislavského Slavína pri príležitosti 80. výročia...

TK strany Sas

HomeRegiónyMesto Košice a hasiči upozorňujú na riziko požiarov pri vypaľovaní

Mesto Košice a hasiči upozorňujú na riziko požiarov pri vypaľovaní

Košice 26. marca (TASR) – Mesto Košice spolu s Okresným riaditeľstvom Hasičského a záchranného zboru (OR HaZZ) v Košiciach upozorňujú na riziko požiarov pri vypaľovaní trávy a lesných porastov. Pripomínajú, že obnova požiarom zničených porastov je dlhodobý proces a trvá niekoľko desiatok rokov.

Ako mesto informuje na svojej webovej stránke, fyzickým i právnickým osobám sa zakazuje vypaľovať porasty bylín, kríkov a stromov. Zakázané sú aj spaľovanie biologického odpadu, zakladanie ohňa na miestach, kde môže dôjsť k jeho rozšíreniu, či používanie otvoreného plameňa na miestach so zvýšeným rizikom vzniku požiaru.

Vlastníci, správcovia, užívatelia alebo obhospodarovatelia lesov a lesných pozemkov sú zároveň povinní zabezpečovať plnenie opatrení v súvislosti s ochranou lesov pred požiarmi. V opačnom prípade hrozí fyzickej osobe pokuta do výšky 331 eur.

Riaditeľ OR HaZZ v Košiciach Marek Plavčko pripomenul, že spaľovanie horľavých látok na voľnom priestranstve sa v zmysle zákona považuje za činnosti so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru. „Odporúčame, aby občan oznámil pred začatím spaľovania miesto a čas spaľovania na telefónnom číslo 150, ako aj kontaktné údaje osoby, ktorá bude spaľovanie vykonávať,“ uviedol. Podľa neho je takisto vhodné sledovať klimatické a poveternostné podmienky.

Horľavé látky je zároveň potrebné ukladať do upravených menších hromád v dostatočnej vzdialenosti od okolitých objektov, iných materiálov a porastov. „Pri spaľovaní musí mať občan potrebné množstvo vhodných hasiacich prístrojov, zásobu vody a náradia na zabránenie prípadnému šíreniu ohňa a spojovací prostriedok na privolanie hasičskej jednotky,“ doplnil s tým, že po spaľovaní je potrebné vykonať kontrolu miesta a dohasenie zvyškov po spaľovaní.

V prípade spozorovania požiaru je potrebné nahlásiť ho na telefónne čísla 112, 150 alebo 159.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno