11.7 C
Bratislava
štvrtok, 1 mája, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Môžete vyhrať vojnu s bezpilotnými robotmi?

Keďže americký prezident Donald Trump hrozí zastavením toku peňazí, Volodymyr Zelensky sa zdvojnásobil na vojne s dronmi. Môže Ukrajina prežiť ako jediný trik poník? Chybná...
HomeNezaradenéMesačná jaskyňa ponúka nádej ako prieskumnú základňu

Mesačná jaskyňa ponúka nádej ako prieskumnú základňu

Jaskyňa je široká 45 metrov a dlhá takmer 80 metrov; jedna správa odhalila oblasť, ktorú by mohlo pokryť asi 14 tenisových kurtov.

Vedci prvýkrát objavili jaskyňu na Mesiaci Zeme. Podzemná jaskyňa, ktorá je prístupná z povrchu, by mohla byť ideálnym miestom na vybudovanie budúcej lunárnej základne. Jaskyňa leží asi 492 stôp pod povrchom Mesiaca a mohla by poskytnúť úkryt pred drsným povrchovým prostredím, tvrdí štúdia publikovaná v r. Príroda v pondelok povedal.
Jaskyňa široká 147 stôp a dlhá 262 stôp sa nachádza asi 250 míľ od miesta, kde pristálo Apollo 11 s astronautmi Neilom Armstrongom a Buzzom Aldrinom. pred 55 rokmi. Výskumníci poznamenávajú, že je to len jedna z pravdepodobne stoviek jaskýň ukrytých v „podzemnom, neobjavenom svete“.
Radarové údaje zozbierané sondou NASA Lunar Reconnaissance Orbiter odhalili, že jaskyňa je s najväčšou pravdepodobnosťou „prázdnou lávovou trubicou“.
Lunárne orbitery prvýkrát videli tieto „podpovrchové otvory“ pred viac ako desiatimi rokmi a verí sa, že mnohé z nich sa spájajú s podzemnými jaskyňami, ako sú lávové rúrky, ktoré vznikajú vulkanickými procesmi.
Túto konkrétnu jaskyňu našli Lorenzo Bruzzone a Leonardo Carrer na univerzite v Trente v Taliansku. Výskumníci použili radar na preniknutie do otvoru jamy na skalnatej planine zvanej Mare Tranquillitatis, ktorá je viditeľná voľným okom pozorovateľa hviezd.

„Je to naozaj vzrušujúce.“ Keď urobíte tieto objavy a pozriete sa na tieto obrázky, uvedomíte si, že ste prvou osobou v histórii ľudstva, ktorá to videla,“ povedal Carrer. „Život na Zemi sa začal v jaskyniach, takže dáva zmysel, že ľudia mohli žiť v nich na Mesiaci.“
Povedala Helen Sharman, prvá britská astronautka, ktorá cestovala do vesmíru BBC že jaskyňa by mohla byť dobrým miestom pre tých, ktorí obývajú Mesiac, aby hľadali úkryt pred žiarením, extrémnymi teplotami a vesmírnym počasím. Navrhla tiež, že ľudia môžu začať žiť v lunárnych jamách o dve až tri desaťročia.
Katherine JoyProfesor vied o Zemi na Univerzite v Manchestri vo Veľkej Británii tiež poznamenal, že mesačné jaskynné systémy „boli navrhnuté ako skvelé miesta na umiestnenie budúcich základní s posádkou“, pretože „hrubý jaskynný strop je ideálny na ochranu ľudí a infraštruktúry pred divoko sa meniace zmeny teploty povrchu Mesiaca medzi dňom a nocou a blokovanie vysokoenergetického žiarenia, ktoré pokrýva povrch Mesiaca“.
„V súčasnosti však vieme veľmi málo o podzemných štruktúrach pod týmito vstupmi do jám.“
Výskumníci dúfajú, že na zmapovanie jaskyne použijú radar, kamery a dokonca aj roboty prenikajúce do zeme, čo by mohlo v budúcnosti pomôcť pri prieskume jaskýň na Marse. Mesačná jaskyňa by nám ale zatiaľ mohla porozprávať o svojej histórii, ako aj o histórii našej slnečnej sústavy. Skaly vo vnútri mohli byť zachované a mohli by ponúknuť vedcom vzrušujúcu výskumnú príležitosť.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno