Medzinárodný súd odsúdil veliteľov milícií v Stredoafrickej republike

Haag 25. júla (TASR) – Medzinárodný trestný súd (ICC) vo štvrtok odsúdil dvoch bývalých veliteľov milícií obvinených z vojnových zločinov v Stredoafrickej republike (SAR), ku ktorým došlo v období od decembra 2013 do decembra 2014. Bývalý predseda futbalovej federácie Stredoafrickej republiky Patrice-Edouard Ngassona dostal 12-ročný väzenský trest, zatiaľ čo bývalý poslanec Alfred Yekatom bol odsúdený na 15 rokov väzenia. TASR o tom informuje podľa správ agentúr AFP, Reuters a stanice BBC.

Sudcovia vyniesli svoj verdikt po takmer štyroch rokoch súdneho konania, ktoré zahŕňalo viac než 170 svedkov a takmer 20.000 dôkazov.

Bývalý minister športu Ngassona bol vysokopostaveným vodcom prevažne kresťanských milícií v čase, keď v krajine vypukla občianska vojna. Yekatom – bývalý poslanec – viedol milície na bojisku.

Sudcovia ICC uznali Ngassona za vinného zo spáchania 28 vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Yekatom, prezývaný „Rambo“, je vinný z 20 vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti vrátane vraždy a mučenia.

Ich kresťanská milícia, známa ako Anti-balaka, vznikla ako dobrovoľnícka obranná skupina po tom, čo prevažne moslimskí rebeli z hnutia Seleka vtrhli do hlavného mesta Bangui a zvrhli vtedajšieho kresťanského prezidenta Francoisa Bozizého.

Podľa rozhodnutia súdu je Yekatom nevinný v prípade verbovania detských vojakov a Ngassonu súd zbavil obvinenia zo znásilnenia.

Obaja muži odmietli všetky obvinenia, píše AFP.

Úrady vydali Yekatoma do Haagu koncom roka 2018 po tom, čo ho v Stredoafrickej republike zadržali za vystrelenie zo zbrane v parlamente. Ngassona zadržali vo Francúzsku v decembri 2018 a vydali ho do Haagu. V tom čase pôsobil predseda ako futbalovej federácie SAR.

Prokuratúra ICC tvrdí, že rozsudok potvrdzuje základné práva obetí a zdôrazňuje dôležitosť rozlišovania medzi civilistami a bojovníkmi v ozbrojenom konflikte.

Stredoafrická republika patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta a od získania nezávislosti v roku 1960 zažila sériu občianskych vojen a autoritárskych vlád, píše AFP. V posledných rokoch násilie ustúpilo, avšak v odľahlých oblastiach občas prepuknú boje medzi povstalcami a armádou, ktorú podľa AFP podporujú aj ruskí žoldnieri a rwandskí vojaci.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Na mieste pádu lietadla An-24 naďalej zasahuje takmer 290 ľudí

Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…

2 minúty ago

Real sa údajne pokúsi predať Viniciusa, ak s ním nepredĺži zmluvu

Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…

8 minút ago

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej n…

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…

9 minút ago

Li Čchiang chce vznik organizácie pre globálnu spoluprácu v oblasti AI

Šanghaj 26. júla (TASR) - Čínsky premiér Li Čchiang v sobotu na otvorení Svetovej konferencie…

15 minút ago

Červený kríž:Ročne sa v SR utopí 120 ľudí, tri štvrtiny z toho sú muži

Liptovský Trnovec 26. júla (TASR) - Ročne sa na Slovensku utopí približne 120 ľudí. V…

21 minút ago

Z Atén s láskou sa kolaps migrácie v dňoch Yesna Days kolegovia z Nemecka obrátili …

📝Z Atén s láskou 📝kolaps migrácie v EÚInokedy kolegovia z Nemecka upozornili na zvedavý trend:…

22 minút ago