Deň Slnka vznikol v roku 1978 v USA. Tretí máj určila za deň jeho konania spoločná rezolúcia Kongresu (H.J. Res. 715), ktorá tiež vyzvala vtedajšieho amerického prezidenta Jimmyho Cartera na vydanie vyhlásenia. Carter tak urobil 27. marca 1978 a Vyhlásením č. 4558 vyzval na vhodné pripomenutie tohto dňa.
Cieľom Dňa Slnka bolo informovať širokú verejnosť, zástupcov priemyslu i odborov o solárnych technológiách a demonštrovať potenciál Slnka pri napĺňaní energetických potrieb Američanov.
„Potreba našej krajiny vyvinúť a rozšíriť obnoviteľné zdroje energie schopné zohrievať, chladiť a napájať naše domovy, farmy a fabriky ešte nikdy nebola väčšia ako v súčasnosti. Američania preto hľadajú spôsoby využitia Slnka ako nevyčerpateľného zdroja čistej energie,“ uviedol Carter vo vyhlásení.
„Preto teraz ja, Jimmy Carter, prezident Spojených štátov amerických, týmto vyhlasujem stredu 3. máj 1978 za Deň Slnka a vyzývam Američanov, aby ho oslávili vhodnými aktivitami a ceremóniami demonštrujúcimi potenciál solárnej energie. Všetkým príslušným federálnym agentúram nariaďujem tieto oslavy podporiť,“ dodáva text vyhlásenia.
Američania si deň pripomenuli akciami na viacerých miestach USA. Carter v meste Denver v štáte Colorado navštívil inštitút na výskum slnečnej energie, kým ľudia sa zhromaždili napríklad na námestí OSN v New Yorku a vypočuli si rôzne príhovory. Prítomných oslovil napríklad aj herec Robert Redford a pripomenul im, že „na Slnko nemôže žiadna cudzia krajina uvaliť embargo“. Rôzne akcie sa konali v 22 krajinách po celom svete.
Nápad na vyhlásenie Dňa Slnka priniesol environmentalista Denis Hayes. Inšpiroval sa masívnym úspechom iného svojho nápadu – oslavy Dňa Zeme 22. apríla 1970.
Americký Deň Slnka bol za Medzinárodný deň Slnka oficiálne vyhlásený v roku 1994.
Zdroj feed teraz.sk