„Žiadna chudoba, žiaden hlad,“ znie motto tohtoročnej pripomienky. Základným chápaním Medzinárodného dňa mieru je podľa OSN spojenie medzi ekonomickou stabilitou sveta a predchádzaním konfliktom. „Odstránením chudoby a hladu riešime niektoré primárne príčiny vojen,“ upozorňuje OSN na svojej stránke.
Téma každého ročníka má podľa organizácie slúžiť ako inšpirácia pre zachovanie mieru a jeho presadzovanie najrozmanitejšími spôsobmi.
„Požiadavka na mier dnes nemá podoby. Konflikty a vojny spôsobujú zmätok, plodia chudobu a hlad a utláčajú nespočetné množstvo ľudí. Navyše, nepokoje súvisiace s klimatickými zmenami sú všadeprítomné. Dokonca aj mierumilovné národy čelia výraznému rozdeleniu a sporom,“ povedal generálny tajomník OSN António Guterres.
S cieľom podporiť mierovejšiu, spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť zbavenú strachu a násilia môže podľa Guterresa svet uspieť len so zapojením širokého spektra zainteresovaných strán, a to aj prostredníctvom 1,2 miliardy mládežníkov na celom svete. Ide najmä o proaktívne mierové akcie: boj proti nerovnosti, boj proti zmene klímy a obhajobu ľudských práv.
Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo tento deň za venovaný upevňovaniu princípov mieru, zvýraznených 24 hodinami neútočenia a prímeria. V roku 2024 si svet zároveň pripomína 76. výročie Všeobecnej deklarácie ľudských práv a Dohovoru o predchádzaní a trestaní genocídy.
„Kamkoľvek sa pozrieme, všade sa útočí na mier. Od Gazy cez Sudán až po Ukrajinu a ďalšie krajiny. Civilisti v palebnej línii, domy v plameňoch, traumatizované, vystrašené obyvateľstvo, ktoré stratilo všetko – a niekedy aj všetkých. Tento výpočet ľudského utrpenia musí skončiť. Náš svet potrebuje mier. Mier je najvyššou cenou pre celé ľudstvo. A ako nám pripomína tento Medzinárodný deň mieru – riešenia máme vo svojich rukách,“ apeluje šéf OSN.
Ako na svojej stránke uvádza organizácia, podpora sveta bez konfliktov prispieva k realizácii cieľov udržateľného rozvoja, ktorý v budúcnosti môže pomôcť vytvoriť spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu spoločnosť bez strachu a násilia. OSN však upozorňuje, že takýto cieľ sa nepodarí dosiahnuť bez účasti a príspevku širokého spektra aktérov vrátane mladých ľudí. Vyzýva preto, aby podnikli kroky v prospech mieru – bojovali proti nerovnosti, presadzovali opatrenia v oblasti zmeny klímy a podporovali a chránili ľudské práva.
Zdroj feed teraz.sk