24 C
Bratislava
streda, 23 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli

Singapur 16. júla (TASR) – Ceny ropy v stredu ráno po dvoch dňoch strát vzrástli vďaka očakávaniam stabilného dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách,...
HomeEkonomikaMedzinárodná odborová konfederácia hlási zhoršenie práv pracujúcich

Medzinárodná odborová konfederácia hlási zhoršenie práv pracujúcich

Brusel 2. júna (TASR) – Práva pracujúcich sú na celom svete vo „voľnom páde“, za čo môžu pokusy zamestnávateľov obísť kolektívne vyjednávanie a tiež nátlak na predstaviteľov odborov. Podľa tlačovej agentúry AFP to v pondelok oznámila Medzinárodná odborová konfederácia (MOK), informuje spravodajca TASR.

MOK ako odborová centrála celosvetového charakteru zhodnotila pri príležitosti zverejnenia 12. vydania svojho indexu práv pracujúcich „kolaps“ práv pracovníkov a upozornila na celkové zhoršenie ich situácie na celom svete.

Index vypočítaný MOK vychádza hlavne zo zoznamu 97 ukazovateľov stanovených v medzinárodných dohovoroch a judikatúre Medzinárodnej organizácie práce (ILO).

Hlavné závery výročnej štúdie Medzinárodnej odborovej konfederácie, ktorá bilancuje porušovanie práv pracovníkov v 151 krajinách, hovoria o zhoršení situácie v Európe a Amerike – v regiónoch, ktoré získali najnižšie skóre od spustenia tohto indexu.

Celkovo 87 % krajín porušilo za posledný rok právo na štrajk a 80 % krajín porušilo právo na kolektívne vyjednávanie, uvádza správa MOK.

Konfederácia odsúdila tlak na niektorých odborových predákov, pričom upozornila, že vyše 1000 odborových predákov a členov odborovej organizácie Všeobecná konfederácia práce (CGT) bolo predmetom trestného konania a disciplinárnych opatrení za úlohu, ktorú zohrali napríklad pri demonštráciách proti dôchodkovej reforme.

MOK prideľuje každej krajine vo svete skóre od 1 (maximum) do 5 (minimum) za rešpektovanie práv pracovníkov, čiže právo štrajkovať, demonštrovať, zúčastňovať sa na rokovaniach a podobne.

Len sedem zo všetkých sledovaných krajín dosiahlo maximálne skóre v porovnaní s 18 krajinami spred desiatich rokov. Z Európy to boli Nemecko, Švédsko a Nórsko.

Celkovo možno povedať, že ak bude tento trend pokračovať rovnakým tempom, o desať rokov nebude mať žiadna krajina na svete najvyššie skóre za dodržiavanie práv pracujúcich,“ uviedol pre médiá generálny tajomník MOK Luc Triangle, ktorý sa angažoval v belgických odborových organizáciách od roku 1984 a od roku 2011 aj na činnosti odborov na úrovni EÚ.

Podľa jeho slov v Európe dochádza k výraznému a rýchlemu zhoršovaniu stavu práv pracujúcich, keď Európa v roku 2025 zaznamenala najprudší pokles zo všetkých regiónov sveta za posledných desať rokov.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 8   +   3   =