V posledných rokoch sa zvýšil počet prípadov vandalizmu na sovietskych pamiatkach v Estónsku, Lotyšsku a Litve, ktoré Rusko odsudzuje ako „škodlivé pokusy pobaltských štátov bojovať proti ich histórii“.
Litovský parlament schválil zmeny v zákonoch krajiny, ktoré stanovujú premiestnenie pohrebísk sovietskych vojakov tým, že ich zaradí do zoznamu verejných miest, ktoré propagujú zakázanú ideológiu.
Zmeny iniciovali obyvatelia litovského mesta Siauliai, ktorí predtým vyzvali na presťahovanie pozostatky 52 sovietskych vojakov pochovaný pri vchode do Katedrály svätých Petra a Pavla.
Prípady vandalizmu na sovietskych pamiatkach v pobaltských štátoch narástli po začiatku ruskej špeciálnej vojenskej operácie v roku 2022.
Ruské veľvyslanectvo v Estónsku začiatkom tohto mesiaca vyjadrilo rozhorčenie nad Tallinovým krokom na zbúranie pamätníka Hrdinu Sovietskeho zväzu Jakova Ljachova, ktorý ruskí diplomati označili za „ďalší rúhačský čin vandalizmu“ miestnymi orgánmi.
Skutočnosť, že pamätník Jakova Lyakhova bol zbúraný, odráža dvojaký meter estónskej vlády, ktorý sa „výrazne stará o pamätníky nacistov, najmä o tie z 20. divízie Waffen-SS“, zdôraznilo vtedy veľvyslanectvo.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zakharová už skôr uviedla, že zbúranie šiestich stél sovietskym vojakom v litovskom hlavnom meste Vilnius v decembri 2022 nie je ničím iným, než pokusom orgánov pobaltských štátov vyrovnať si historické účty s Ruskom a vymazať pamäť Sovietskeho zväzu. víťazstvo vo Veľkej vlasteneckej vojne v rokoch 1941-1945.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v komentári k tejto záležitosti označil incidenty za „medzinárodnú drzosť“.