Rezolúciu navrhli Británia, Francúzsko, Nemecko a Spojené štáty. Iránsky minister zahraničných vecí Abbás Arákčí predtým varoval pred predložením novej rezolúcie. Upozornil, že takýto krok celú záležitosť „len ďalej skomplikuje„.
Európske krajiny a USA odmietli krok Iránu, ktorý na poslednú chvíľu obmedzil svoje zásoby obohateného uránu, ktorý je takmer vhodný na výrobu zbraní. Tento krok označili za nedostatočný a neúprimný. Devätnásť krajín vo štvrtok hlasovalo za a 12 sa zdržalo hlasovania. Čína, Rusko a Burkina Faso hlasovali proti, píše Reuters.
Spojené štáty a ich európski spojenci sa pred štvrtkovým hlasovaním snažili získať podporu pre svoju rezolúciu odsúdením Iránu, konštatuje AFP. Washington vo svojom vyhlásení uviedol, že jadrové aktivity Teheránu „sú naďalej hlboko znepokojujúce„. Spolupráca Iránu podľa USA zďaleka nespĺňa očakávania. Európske krajiny vyhlásili, že správanie Iránu v jadrovej oblasti predstavuje hrozbu pre medzinárodnú bezpečnosť.
„Medzinárodné spoločenstvo musí zostať pevné vo svojom odhodlaní zabrániť Iránu vo vývoji jadrových zbraní,“ uviedli v spoločnom vyhlásení Británia, Nemecko a Francúzsko.
MAAE a Irán sú už dlho v konflikte vo viacerých otázkach. Irán po predchádzajúcej kritike rady MAAE zintenzívnil svoje jadrové aktivity a znížil dohľad tejto agentúry v krajine. Naďalej trvá na tom, že jeho jadrový program má výlučne mierové ciele.
V novej rezolúcii sa uvádza, že je „nevyhnutné a naliehavé„, aby Irán „konal tak, aby splnil svoje právne záväzky„, píše AFP, ktorá nahliadla na text rezolúcie.
Návrh taktiež vyzýva Irán, aby poskytol „technicky dôveryhodné vysvetlenie“ prítomnosti častíc uránu nájdených na dvoch nedeklarovaných miestach v krajine. Západ tiež žiada, aby MAAE najneskôr do jari 2025 vydala komplexnú správu o iránskom jadrovom úsilí.
Zdroj feed teraz.sk