17.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Na svetovej výstave Expo 2025 sa odprezentovali aj slovenskí vinári

Bratislava 27. apríla (TASR) - Na svetovej výstave Expo 2025 v japonskej Osake sa v uplynulých dňoch prezentovali slovenskí vinári. Súčasťou bola aj degustácia...
HomeSlovenskoMedvedík čistotný patrí medzi invázne druhy

Medvedík čistotný patrí medzi invázne druhy

Bratislava 27. apríla (TASR) – Medvedík čistotný, pochádzajúci zo Severnej Ameriky, patrí medzi invázne nepôvodné druhy, ktoré vzbudzujú obavy Európskej únie. Každý členský štát tak má povinnosť ho odstraňovať. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR.

Na Slovensko sa mohol medvedík čistotný podľa ŠOP dostať zámerným prenosom ľuďmi a chovom na farmách, odkiaľ prenikol do voľnej prírody a ohrozuje tak pôvodné druhy. Taktiež upozornila, že môže prenášať choroby, ako je besnota, tuberkulóza alebo listerióza.

Je to nočný živočích, prevažuje u neho samotársky spôsob života, dožíva sa 20 rokov,“ tvrdia ochranári. Medvedík čistotný je všežravec, ktorý sa živý drobnými cicavcami, rybami, rakmi, slimákmi, žabami, rôznymi plodmi a semenami. „Keďže sa dobre šplhá po stromoch, tak aj mláďatami vtákov, čím vystupuje ako potravný konkurent našej pôvodnej fauny,“ skonštatovali.

V zmysle zákona o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov má vlastník alebo správca pozemku povinnosť odstraňovať invázne druhy. Medvedík čistotný je aj zverou v zmysle poľovného zákona, a tak túto povinnosť má užívateľ poľovného revíru, priblížili štátni ochranári. „Z územia Slovenska je známy prvý zástrel z roku 1962 pri obci Nesluša – Kysucké Nové Mesto, neskôr z oblasti Levoče, Spišskej Novej Vsi, Dolného Smokovca, Levíc a Nitry,“ uviedla ŠOP. Doplnila, že v zahraničí sa jeho výskyt tlmí chytaním do pascí.

V prípade, že by ľudia zaznamenali jeho výskyt, môžu to nahlásiť cez systém rýchleho varovania na www.invaznedruhy.sopsr.sk/system-rychleho-varovania/.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno