„Je to veľké víťazstvo pre nás a pre maurícijský národ. Završuje proces dekolonizácie Maurícia, ktorý sa začal v roku 1968,“ uviedol Ramgoolam.
Štvrtkové rozhodnutie britskej vlády ocenila aj americká diplomacia a zdôraznila spoluprácu všetkých troch krajín v súvislosti s vojenskou základňou na ostrove Diego Garcia. Washington „víta historickú dohodu… (ktorá) zabezpečuje dlhodobú, stabilnú a efektívnu prevádzku spoločného americko-britského vojenského zariadenia na Diego Garcia, ktoré má zásadný význam pre regionálnu a globálnu bezpečnosť,“ vyhlásil minister zahraničných vecí Marco Rubio.
Britský premiér Keir Starmer vo štvrtok podpísal dohodu o presunutí kontroly a odovzdaní zvrchovanosti nad Čagoskými ostrovmi Mauríciu. Dohoda umožní Británii najbližších 99 rokov využívať americko-britskú leteckú základňu na ostrove Diego Garcia. Britská opozičná Konzervatívna strana Starmera obvinila, že „zahodil“ územie Spojeného kráľovstva.
Čagoské ostrovy boli súčasťou Britského indickooceánskeho územia. Nachádzajú sa približne 500 kilometrov južne od Maldív a asi 2000 kilometrov severovýchodne od ostrova Maurícius. Tvorí ich približne 60 atolov s celkovou rozlohou asi 60 štvorcových kilometrov. Napriek strategickej polohe ostrovov sa Británia minulý rok rozhodla odovzdať ich Mauríciu, od ktorého ich formálne oddelila v roku 1965 v čase koloniálnej správy.
Zdroj feed teraz.sk
Kamenec pod Vtáčnikom 26. júla (TASR) - Strihači oviec si v sobotu zmerajú sily na…
Naí Dillí 26. júla (TASR) - Futbalovú reprezentáciu Indie mal po odchode Španiela Manola Márqueza…
Najmenej 5 osôb bolo zabitých a ďalších 13 zranených pri útoku zameraného na súdnu budovu…
Tynda 26. júla (TASR) - Krízové centrum ruského ministerstva pre mimoriadne situácie pokračuje aj v…
Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…
Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…