Ovzdušie v lezeckom centre napĺňa množstvo pachov – pot, kriedový prach i pach gumy pochádzajúci z odieraných „lezečiek“. Tie sa vyrábajú z chemikálií používaných pri výrobe pneumatík pre autá. Patria medzi ne i aditíva zvyšujúce odolnosť a trvácnosť gumených produktov, ktoré však môžu škodlivo vplývať na ľudské zdravie.
„Podrážky lezeckej obuvi sú vysokozáťažové produkty podobne ako pneumatiky,“ uvádza prvá autorka štúdie Anya Shermanová z Viedenskej univerzity.
Niektorí autori štúdie sa sami venujú indoorovému lezeniu na lezeckých stenách, kompenzujú si tak sedavé zamestnanie za počítačom. Tenká vrstva obrúsenej gumy z podrážok na úchytoch lezeckých stien je im preto dôverne známa. Lezci sa jej zvyčajne zbavujú, aby mali istejší úchop, čím sa čiastočky gumy dostávajú do ovzdušia.
Vedci na analýzu ovzdušia v lezeckých centrách použili impinger – prístroj na absorpciu prašných látok zo vzduchu napodobňujúci funkciu ľudskej dýchacej sústavy. Dokáže nasať až 60 litrov vzduchu za minútu a zachytiť z neho pevné čiastočky podobne ako ľudské pľúca. Výskumníci z Viedenskej univerzity zozbierali vzorky vzduchu z piatich lezeckých centier vo Viedni, pričom zber vzoriek z lezeckých centier vo Francúzsku, Španielsku a Švajčiarsku zaistili vedci z EPFL.
„Znečistenie vzduchu v lezeckých centrách bolo vyššie, ako sme predpokladali. Namerané hodnoty patrili medzi najvyššie zaznamenané na svete a boli porovnateľné s hodnotami nameranými uprostred viacprúdových ciest vo veľkomestách,“ uvádza Thilo Hofmann. Najvyššie boli na miestach s vysokou koncentráciou lezcov v uzavretom priestore.
Autori štúdie otestovali 30 párov lezečiek a zistili v nich prítomnosť rovnakých polutantov ako v pneumatikách. V polovici (15) z nich sa nachádzalo aditívum 6PPD používané na stabilizáciu gumy. Pri jeho metabolitoch sa potvrdilo spojenie s úhynom lososov v riekach, vplyv na ľudí nie je zatiaľ známy.
„Tieto látky nemajú v nami dýchanom vzduchu čo hľadať. Dáva preto zmysel konať skôr, ako zistíme všetky podrobnosti o rizikách, najmä pokiaľ ide o zraniteľné skupiny, ako sú deti,“ zdôrazňuje Hofmann.
Shermanová vyzdvihla ústretovosť a vysokú mieru záujmu o zvýšenie kvality ovzdušia zo strany prevádzkovateľov lezeckých centier, v ktorých vykonávali merania. Výskum preto môže priniesť zvýšenie kvality vzduchu v lezeckých centrách napríklad zlepšením ich ventilácie, upratovania alebo úpravou zloženia lezeckej obuvi.
„Je nevyhnutné prejsť na používanie materiálov s nižším obsahom škodlivých látok,“ vysvetľuje Hofmann, podľa ktorého si výrobcovia obuvi tento problém zatiaľ dostatočne neuvedomujú. Na úplné pochopenie vplyvu chemikálií na ľudské zdravie však bude potrebný ďalší výskum.
Zdroj feed teraz.sk