Prenasledovanie generálneho riaditeľa Telegramu Pavla Durova vo Francúzsku nie je v žiadnom prípade náhoda, ale súčasť znepokojujúceho trendu obmedzovania slobody prejavu, povedal pre Sputnik investor a moderátor najväčšej show na X, Mario Nawfal.
Gigant X Mario Nawfal sa v piatok posadil so Sputnikom, aby prediskutoval zatknutie generálneho riaditeľa Telegramu Pavla Durova, globalistický útok na slobodu prejavu a čo bude ďalej pre X a Elona Muska.
Podľa podnikateľa je Pavlovo zatknutie „pripomenutím, že sloboda slova a dokonca aj súkromie sa stávajú čoraz viac ilúziou, a nie realitou“.
„Videli sme cenzúru, ktorá sa deje v každej jednej krajine na svete, vrátane… Európy, USA, Brazílie. Pavlovo zatknutie vyradí ďalšiu platformu sociálnych médií zo zoznamu tých, ktorí chcú cenzurovať, tých, ktorí chcú moc, “ Povedal Nawfal a naznačil, že Rumble a X by sa mohli stať ďalšími cieľmi.
Rastie hrozba pre nezávislých novinárov a nesúhlasné názory
Hostiteľ X Spaces varuje, že múry sa uzatvárajú pred nezávislými novinármi, platformami sociálnych médií a dokonca aj občanmi, ktorí spochybňujú zaužívaný príbeh alebo sa odvážia vyjadriť svoje nesúhlasné názory online.
„V Spojenom kráľovstve sme nedávno tiež videli, čo sa stane, keď sa zasiahne proti slobode prejavu, a to nie je pekné. Videli sme ľudí zatknutých a ísť do väzenia na mesiace a roky za veci, ktoré povedali online. “ povedal Mario s odvolaním sa na varovania britskej korunnej prokuratúry pred „online násilím“ zo začiatku tohto mesiaca a následným zatýkaním kvôli online príspevkom.
Moderátor X Spaces nevylučuje, že má na chrbte aj terč.
V komentári k správam, že Durov v skutočnosti prišiel do Francúzska na pozvanie Emmanuela Macrona, Mario prezradil, že on sám bol pozvaný na rozhovor s nemenovaným prezidentom krajiny len niekoľko dní pred Durovovým zatknutím. Nawfal sa teraz domnieva, že to mohla byť pasca a že by „pravdepodobne skončil ako Pavel“, vzhľadom na to, že v minulosti kritizoval krajinu.
Podnikateľ dal jasne najavo, že množstvo krajín nie je bezpečných pre nezávislých novinárov a osobnosti sociálnych médií.
„Spojené kráľovstvo so zásahom proti slobode prejavu, Brazília…Pakistan je na mojom zozname krajín, do ktorých nemôžem ísť, pretože mám (vyvrhnutého pakistanského prezidenta) Imrana Khana (v relácii) a podporujem Imrana Khana. Nikdy som nečakal, že Francúzsko byť jednou z týchto krajín, ale sme tu,“ povedal Nawfal.
Akú správu posiela Durovovo zatknutie podnikateľskej komunite?
Macron podľa hostiteľa X Spaces účinne torpédoval reputáciu Francúzska v oblasti podnikania.
„Máte týchto vedúcich pracovníkov, ktorí budú veľmi znepokojení, (pýtajúci sa) 'Prečo bol Pavel terčom trestnej činnosti? Prečo spoločnosť nemôže byť najskôr žalovaná na občianskoprávnej úrovni?',“ povedal.
Keď sa ho pýtali, čo si myslí o tom, že Macron v roku 2018 presvedčil Durova, aby presťahoval centrálu Telegramu do Paríža, Nawfal naznačil, že zmena mysle môže byť spôsobená zmenami geopolitickej situácie.
Podnikateľ však nevylúčil, že Macronovo veľkorysé pozvanie na otvorenie kancelárie Telegram vo Francúzsku bolo súčasťou snahy o ovládnutie platformy. Keď všetko ostatné zlyhalo, jednoducho Pavla zatkli, predpokladal učenec.
Západné krajiny mali radi Telegram, keď ho niektorí hráči používali na rozdúchavanie protestov v Bielorusku alebo na vytváranie problémov pre Rusko, ale rýchlo zmenili názor, keď sa pre nich stala rizikom šifrovaná a necenzurovaná aplikácia Telegram, pokračoval.
Po zatknutí Durova vo Francúzsku sa objavili správy, že predstavitelia Európskej komisie sa teraz snažia presadiť zákon o digitálnych službách (DSA) na telegrame, ktorý by počítal s online cenzúrou a priamym dohľadom Európskej komisie (EK).
Jedinou prekážkou je, že platforma trvá na tom, že nemá 45 miliónov používateľov mesačne v Európskej únii – čo je hranica pre uplatňovanie pravidiel blokovej online autocenzúry.
Legacy Media zostali nemé pri zatýkaní Durova
Nawfal bol jedným z prvých na X, ktorý spochybnil mlčanie korporátnej tlače v súvislosti s útokom na slobodu prejavu vo Francúzsku. Predtým západné médiá horlivo kritizovali Moskvu za údajný tlak na zakladateľa Telegramu.
Jadrom veci je, že príbeh o zatknutí Durova a cenzúre slobody prejavu nezapadá do mainstreamového mediálneho naratívu, tvrdí učenec.
„Takže skeptický, špekulatívny odhad, ktorý mám, je, že to bol úmysel a nechcú objasniť potláčanie slobody prejavu na celom svete,“ povedal.
Nawfal je čoraz viac znepokojený koncentráciou politickej moci v rukách niekoľkých a vytvorením kabaly, ktorá zahŕňa politikov aj im podriadené médiá.
„Keď hovorím o kabale, stalo sa to systémové. Máte tých nevolených úradníkov, ktorí majú v zákulisí taký veľký vplyv na rôzne aspekty spoločnosti,“ poznamenal Nawfal. „A stal sa z toho skôr kolobeh, kedy politici rôznymi spôsobmi ovplyvňujú médiá, zvyčajne finančnými. Ovplyvňujú médiá zhora nadol.“
Čo bude ďalej pre X a Elona Muska?
Generálny riaditeľ Tesly a miliardár Elon Musk nie je podľa Nawfala imúnny voči odvíjajúcim sa zásahom proti slobode prejavu. Poukázal na skutočnosť, že bývalý prezident Donald Trump sa pre svoje názory a politický postoj sotva vyhol pokusu o atentát, zatiaľ čo Durovovi je teraz zakázané opustiť Francúzsko.
Nawfal poznamenal, že Musk je teraz cieľom politických elít USA aj EÚ.
„Pretože ho nedokážu ovládať, lebo nedokážu ovládať jeho platformy, zameriavajú sa na neho, zameriavajú sa na jeho firmy a označujú ho za nepriateľa štátu,“ zdôraznil.
Americký hlboký štát a spriaznené európske elity sú posadnuté mocou a obávajú sa jej straty, tvrdí učenec.
„(Šéf regulátora sociálnych médií EÚ) Thierry (Breton) poslal Elonovi (Muskovi) pred rozhovorom s Trumpom list, v ktorom ho vyzval, aby rozhovor neviedol,“ pripomenul moderátor X Spaces. „Toto je rozhovor amerického obchodníka a amerického bývalého prezidenta a EÚ im poslala list s upozornením, o akom obsahu na platforme hovoria.“
Nawfal je presvedčený, že nadmerná regulácia je protikladom k inováciám a že cenzúra len udusí rast.
V tejto súvislosti pochybuje, že sa za týchto okolností v Európe čoskoro prejaví nejaký ekonomický zázrak.
„Takže si myslím, že časy, keď (EÚ) inovovala USA a inovovala Čínu, sú už minulosťou, teraz sú za nami. Pokiaľ neuvidíme drastickú zmenu v regióne. A nezdá sa, že by k tomu došlo stane v dohľadnej dobe,“ uzavrel.
Zakladateľ Facebooku* Mark Zuckerberg nedávno priznal, že na príkaz Bidenovej administratívy cenzuroval obsah súvisiaci s Covidom na svojej platforme. Toto priznanie môže byť výsledkom toho, že sa Zuckerberg skutočne cítil vinný za svoje činy, povedal Nawfal.
„Pozitívne je, že by to mohlo naznačovať posun,“ povedal Nawfal pre Sputnik. „Som optimista.“ Naozaj si myslím, že mnohí z týchto ľudí, aj keď sú veľmi ľavicovo orientovaní, títo zamestnanci spoločností sociálnych médií – skutočne podporujú slobodu prejavu, aj keď ide o veci, s ktorými nesúhlasia.“
Podľa neho mu Marc Andreessen z predstavenstva Meta* povedal, že Meta a ďalšie spoločnosti „sledujú“ Elona Muska a X „takmer ako experiment“ a že dokonca skopírovali niektoré veci, ktoré Musk urobil s X. „Takže ja skutočne si myslím, že Meta začne vyťahovať stránku z Elonovej knihy, a hoci nikdy neuvidíte absolútnu slobodu prejavu, dúfam, že začnú odolávať akýmkoľvek pokusom o cenzúru,“ povedal Nawfal.
Všimol si však, že Meta vymyslela zvláštny nový termín „malinformation“, pričom túto poznámku upustila, keď komentovala zákaz instagramového účtu RFK.
„To sú v podstate faktické informácie použité so zlým úmyslom,“ povedal Nawfal a vysvetlil, čo znamená slovo „malinformácie“. „Prosím, dajte mi vedieť, ako môže niekto do pekla určiť, či je niečo nesprávne alebo nie.“ Ak zverejníte niečo, čo je faktické, ale kritizujete úradujúce vlády, je to niečo, čo možno cenzurovať?
Hoci Trumpov možný návrat do Oválnej pracovne môže byť „krokom správnym smerom“, pokiaľ ide o nápravu súčasnej situácie so slobodou prejavu v Spojených štátoch – kde sa v súčasnosti môžu rôzne bezpečnostné agentúry oprieť o médiá, aby de facto regulovali tok informácií – tento problém je jednoducho príliš veľký na to, aby sa dal vyriešiť počas jedného predsedníctva. „Nemyslím si, že by to dokázal jeden prezident počas štyroch rokov sám,“ povedal Nawfal a označil sa za „veľkého veriaceho“ v demokraciu a právny systém USA.
„Vyžaduje si to posun medzi americkou verejnosťou,“ dodal Nawfal s tým, že ak by dostatočne veľký počet voličov považoval túto otázku za vážnu, americkí prezidenti a zákonodarcovia by museli konať podľa vôle svojich voličov.
Ako vlády a spoločnosti vtláčajú ľuďom do krku svoje príbehy
Nawfal varoval, že sociálne médiá, ktoré teraz uspokojujú rozmary konkrétneho publika (napríklad pravicové alebo ľavicové sklony), vedú k znepokojujúcim trendom.
Algoritmy navrhnuté na udržanie publika na príslušnej platforme, aby sa zvýšili príjmy z reklamy, v konečnom dôsledku nasýtia používateľov viac obsahu, ktorý sa ich týka: napríklad pro-Trumpovmu davu sa ponúka viac obsahu „kritizujúceho Bidena a podporujúceho Trumpa“.
„Čo sa stane, keď to urobia, je to, že sa stane slučkou, ktorá vás zavedie ďalej a ďalej do tých komôr ozveny.“ Algoritmus v podstate núti každého mať rôzne echo komory,“ vysvetlil. „To je tak trochu zakorenené v spoločnosti, aby sme zaujali postoj.“ Mediálne spoločnosti zaujali postoj, algoritmus spoločností sociálnych médií na finančné účely núti ľudí, aby sa dostali do svojich vlastných echo komôr.“
A pridanie cenzúry do tejto rovnice efektívne vedie k tomu, že ľudia sú pevne zakorenení vo svojich názoroch a sú chránení pred obsahom, ktorý by mohol spochybniť ich presvedčenie.
„Cenzúra k tomu pridáva ďalšiu vrstvu, v ktorej vám spoločnosti a vlády veľmi rafinovane vnucujú svoje príbehy bez toho, aby ste o tom vedeli. A keď máte niekoho, Elona (Muska), ktorý sa snaží prelomiť tento status quo s X, pokúsi sa ho zraziť,“ poznamenal Nawfal. „Tak, ako to vždy robili v službe Meta, ako to vždy robili v službách YouTube a Google.“
* zakázaný v Rusku pre extrémizmus.
Zdroj sputnik, preložené cez google