13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Rusko ocenilo pomoc vojakov KĽDR pri oslobodzovaní Kurskej oblasti

Moskva 26. apríla (TASR) - Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov v sobotu vyzdvihol vojenský personál Severnej Kórey za významnú pomoc pri...
HomeZahraničieMargaret Atwoodová, autorka Príbehu služobníčky, bude mať 85 rokov

Margaret Atwoodová, autorka Príbehu služobníčky, bude mať 85 rokov

Ottawa 17. novembra (TASR) – Román Príbeh služobníčky, úspešne sfilmovaný v podobe rovnomenného seriálu, napísala Margaret Atwoodová v zrelom veku. Keď ho v roku 1985 vydávali, mala na konte sedem rôznych próz a celkovo sa veľká väčšina jej tvorby datuje po tomto míľniku. Kanadská spisovateľka bude mať v pondelok 18. novembra 85 rokov.

Margaret Eleanor Atwoodová je držiteľka množstva rôznych literárnych ocenení na čele s dvoma Booker Prize (2000 a 2019). Patrí do spisovateľskej sféry, z ktorej sa diela najčastejšie transformujú do scenárov filmov a seriálov, či televíznych adaptácií. V roku 2001 sa stala členkou Kanadského chodníka slávy (Canada’s Walk of Fame), v sieni slávnych krajanov je napríklad po boku Joni Mitchellovej, Alanis Morrisetteovej, Neila Younga, otca a syna Sutherlandovcov, či plejády hokejových osobností na čele s Waynom Gretzkým.

Narodila sa 18. novembra 1939 v Ottawe. Odmalička bola vášnivá čitateľka, obľubovala rozprávky bratov Grimmovcov, príbehy o zvieratách a komiksy. Prvé vážne literárne pokusy budúcej úspešnej spisovateľky vznikli, keď mala 16 rokov. Štúdium angličtiny, francúzštiny a filozofie absolvovala na Victoria University v Toronte, v roku 1962 získala titul magistra a pokračovala doktorandským štúdium na Harvardovej univerzite, ktoré však nedokončila. V 60. a 70. rokoch učila na viacerých kanadských a amerických univerzitách.

Atwoodová debutovala ako poetka v roku 1964 básnickou zbierkou The Circle Game, za ktorú v roku 1965 dostala cenu Governor General’s Award. O päť rokov sa predstavila už prózou The Edible Woman. Prvý väčší úspech v oblasti prózy dosiahla už druhým románom Vynáranie (Surfacing, 1972) o hľadaní vnútornej podstaty človeka uprostred civilizácie a jej vplyvov.

Na nielen kanadskej, ale aj svetovej literárnej scéne sa definitívne etablovala v roku 1976 treťou prózou Lady Oracle, po ktorej nasledovali ďalšie kritikmi a čitateľmi oceňované romány, ako napríklad Life Before Man (1979), či Bodily Harm (1981).

V roku 1985 uverejnila Margaret Atwoodová román Príbeh služobníčky (The Handmaid’s Tale), ktorý pred časom opäť zarezonoval aj vďaka seriálovému spracovaniu. Prvá séria získala v roku 2018 dve ocenenia Zlatý glóbus a šesť cien Emy. Úspechu v podobe dvoch Zlatých glóbusov sa dočkala aj druhá séria seriálu.

Atwoodovej dnes už legendárny román zaraďujú niektorí do žánru sci-fi, iní medzi dystopické romány, sama autorka ho však označovala ako špekulatívny román. Opísala v ňom svoju víziu totalitnej Gileádskej republiky, ktorá vznikla po druhej občianskej vojne v USA. V totalitnej republike ovládanej náboženskými fanatikmi slúžia niektoré ženy ako sexuálne otrokyne a rodičky detí pre popredných predstaviteľov (veliteľov) Gileádu.

Prvú Bookerovu cenu však získala za román The Blind Assassin z roku 2000. Román rozpráva dramatický príbeh milostného vzťahu bohatej ženy a muža na úteku. Druhýkrát touto prestížnou literárnou cenou ocenili Atwoodovú v roku 2019 za románové pokračovanie Príbehu služobníčky s názvom The Testaments.

Ako literárna kritička sa preslávila dielom Survival: A Thematic Guide to Canadian Literature z roku 1972. Napísala tiež niekoľko televíznych scenárov a kníh pre deti. V roku 2003 bolo šesť Atwoodovej poviedok sfilmovaných pod názvom The Atwood Stories.

Spisovateľka bola dvakrát vydatá, ovdovela po smrti druhého manžela Graemea Gibsona, tiež spisovateľa, s ktorým spolu vychovali dcéru. Margaret Atwoodová je známa aj ako feministická a politická aktivista sa nielen v antiutopickom románe Príbeh služobníčky dokázala vcítiť do problémov modernej ženy. Vo svojich prózach a esejach sa dotýkala tiež témy ľudských práv, spoločenských predsudkov, či problematiky kanadskej národnej identity. Jej diela preložili do viac ako 30 svetových jazykov, vrátane slovenčiny a češtiny.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno