„Pokles pripisujeme predovšetkým zhoršujúcej sa spotrebiteľskej dôvere a potenciálnemu vplyvu predbežných nákupov uskutočnených v decembri, keď domácnosti nakupovali s očakávaním zvýšenia cien, najmä kvôli vyššej dani z pridanej hodnoty,“ uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Analytik UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák si myslí, že napriek februárovému poklesu tržby v maloobchode prekvapili skôr príjemne. Pokles maloobchodných tržieb bol totiž miernejší, ako naznačovali skôr dostupné údaje z registračných pokladní. Analytik pripomenul, že medziročný pokles tržieb z veľkej časti odzrkadľoval menší počet kalendárnych i pracovných dní, keď minuloročný priestupný rok nafúkol aj februárové tržby.
Koršňák predpokladá, že korekcia spotreby bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Ochotu domácností zvyšovať svoje spotrebné výdavky bude podľa neho tento rok nahlodávať fiškálna konsolidácia a spomalenie rastu ich reálnych prímov.
Kočiš pripomenul, že okrem pomalšieho rastu priemerných nominálnych miezd budú disponibilné príjmy mnohých slovenských domácností ovplyvnené aj znížením daňového bonusu na dieťa, čo prirodzene ovplyvní spotrebu i ich nákupný apetít.
Rast cien a pokles reálnych príjmov sa budú naďalej podpisovať pod slabými úrovňami spotreby aj podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka. Druhá vlna oslabenia sa podľa neho už aktuálne deje po implementovaní transakčnej dane. I keď presné dáta zatiaľ nie sú k dispozícii, Boháček tvrdí, že negatívne vplyvy zdanenia transakcií zanechajú na ekonomike „škody“ odhadom až 1,7-násobok voči očakávanému navýšeniu príjmov štátneho rozpočtu v úhrne 700 miliónov eur za rok. „Tým, že väčšina bánk odpočítava transakčnú daň priamo po platbe za bezhotovostnú platbu, bude transmisia na spotrebiteľov výrazne kratšia, ako sa pôvodne očakávalo,“ dodal analytik.
Zdroj feed teraz.sk