Maliarku Šimerovú-Martinčekovú a fotografa Martinčeka spájalo puto

Bratislava 7. júna (TASR) – V bratislavskej Galérii Nedbalka je výstava Maliarka a fotograf: Umenie v dvoch perspektívach. Predstavuje tvorbu Ester Šimerovej-Martinčekovej a Martina Martinčeka. „Obaja zastávajú v dejinách slovenského výtvarného umenia nezastupiteľné miesto a oboch spájalo silné puto. Napriek nepriazni osudu stáli po svojom boku až do Martinčekovej smrti v roku 2004,“ uvádza galéria k umelcom, ktorých spolužitie malo vplyv i na ich tvorbu. Výstava potrvá do 14. septembra.

Ester Šimerová-Martinčeková študovala maliarstvo v Paríži, kolíska svetovej moderny výrazne ovplyvnila jej tvorbu. „Vo Francúzsku študovala päť rokov, čo nebolo v našich zemepisných šírkach obvyklé. Jej učiteľmi boli významný francúzsky výtvarník Fernand Léger či ruská emigrantka Alexandra Exter,“ približuje kurátorka výstavy Alexandra Kočišková s tým, že po ukončení štúdia sa výtvarníčka vydala za lekára Františka Šimera a s manželom sa vrátila do Bratislavy.

Šimerovej tvorbu i život nepriaznivo ovplyvnila druhá svetová vojna. V roku 1943 jej nacisti popravili manžela. Dva roky po vojne sa Šimerová vydala za Martina Martinčeka, absolventa práva, ktorý pri autonehode prišiel o manželku, dve deti i otca. Prezidiálneho šéfa Úradu predsedníctva Slovenskej národnej rady v Bratislave vo februári 1948 uväznili. Martinčeka z väzenia síce prepustili, ale na pôvodnú pozíciu sa nevrátil a v roku 1951 bol nútený odísť z Bratislavy. Ester nasledovala manžela a presťahovali sa na jeho rodný Liptov. „Nasledujúce roky boli pre nich náročné, čo ovplyvnilo aj Šimerovej tvorbu. Keďže nemala ateliér, upustila od olejových farieb a venovala sa predovšetkým kresbe a pastelu,“ poznamenáva Kočišková.

Martinček sa vrátil k záľube z mladosti – fotografii. Putoval po liptovskej krajine a snažil sa zviditeľniť nepovšimnuté reálie. „Zo začiatku predovšetkým prírodniny, na ktorých ho oslovovala najmä ich štruktúra. V roku 1957 sa stal členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov a v roku 1961 umelcom v slobodnom povolaní,“ pripomína galéria obdobie, v ktorom sa mení aj charakter Martinčekovej tvorby. „Posúva sa smerom od náhodného zaznamenávania a zviditeľňovania k systematickej práci. Na svojich fotografiách zachytáva liptovskú krajinu, prírodniny a vidieckych ľudí,“ dodáva kurátorka s tým, že vystavené diela pochádzajú práve zo 60. rokov 20. storočia a sú považované za vyzretú tvorbu autora.

Spoločenské zmeny v 70. rokoch nemali na umeleckú dvojicu výraznejší vplyv, zrejme aj preto, lebo žili a tvorili mimo centra. „Obaja majú za sebou množstvo samostatných a skupinových výstav doma i v zahraničí a svojou tvorbou sa stali významnými osobnosťami slovenského výtvarníctva,“ uzatvára galéria. K výstave vydala aj rovnomenný katalóg.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

1 hodinu ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

1 hodinu ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

4 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

5 hodín ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

5 hodín ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

5 hodín ago