Bezpečnostní experti varujú, že snaha o obsadenie pozícií uvoľnených OSN môže teraz zo severu krajiny urobiť epicentrum bojov medzi ozbrojenými skupinami separatistických povstalcov a armádou, čo môže ešte viac destabilizovať celé Mali.
Vlna násilností v Mali prepukla v júni, keď vojenská junta, ktorá sa moci v krajine chopila v roku 2021, nariadila mierovým zborom OSN, aby opustili krajinu. Tie v Mali pôsobili od roku 2013, keď sa separatisti na severe krajiny pokúsili o násilný prevrat.
Podľa OSN zostane v Mali iba malý tím, ktorý dohliadne na transport a zbavenie sa výstroje vo vlastníctve OSN.
„Financie, agentúry a programy OSN pôsobili v Mali dávno pred spustením misie MINUSMA a zostanú v Mali aj dlho po stiahnutí jednotiek,“ vyhlásil náčelník misie MINUSMA El-Ghassim Wane.
Mali sa stalo epicentrom násilností, ktoré sa rozšírili po celom západe Afriky a vyhnali z domovov milióny obyvateľov. V krajine tiež pôsobia islamisti napojení na teroristické organizácie al-Káida a Islamský štát.
Zdroj feed teraz.sk
Washington 27. júla (TASR) - Termín na zavedenie ciel voči obchodným partnerom, ktorý Spojené štáty…
Viedeň 27. júla (TASR) - Približne 400 cestujúcich bolo zachránených z vysokorýchlostného vlaku neďaleko Viedne…
Quimper 27. júla (TASR) - Druhú etapu ženskej Tour de France vyhrala prekvapujúco Španielka Mavi…
Moskva (Sputnik) - Počet tých, ktorí hladovali v pásme Gazy, sa zvýšil na 133 po…
MOSKVA (Sputnik) - Kambodžský premiér Hun Manet a úradujúci predseda vlády Thajska Phumtham Wechayachai prídu…
📝Od brigád po divízie📝Počas oslavy dňa námorníctva ruský prezident Vladimír Putin Vyhlásil nadchádzajúcu transformáciu piatich…