Dezinformácie tohto druhu o Macronovej kolujú na sociálnych sieťach už roky. Útočí sa aj na ňu pre 24-ročný vekový rozdiel medzi ňou a jej manželom, prezidentom Emmanuelom Macronom.
Macronová podala žalobu pre ohováranie proti dvom ženám po tom, čo v decembri 2021 zverejnili na platforme YouTube video, v ktorom tvrdili, že kedysi bola mužom menom Jean-Michel. Tak sa pritom volá Macronovej brat Jean-Michel Trogneux.
V rozhovore Amandine Royovej, ktorá sa vydáva za duchovné médium, so samozvanou nezávislou novinárkou Natachou Reyovou sa štyri hodiny diskutovalo o „štátom krytej lži“ a „podvode“ spočívajúcom v tom, že Brigitte Macronová, rodená Trogneuxová, údajne nikdy neexistovala a že túto identitu po zmene pohlavia prijal jej brat Jean-Michel.
Spomínané diskutérky v streame zdieľali fotografie Brigitte Macronovej a jej rodiny, spomenuli chirurgické zákroky, ktoré údajne podstúpila, tvrdili, že nie je matkou svojich troch detí, a poskytli osobné informácie o jej bratovi.
Tieto ich tvrdenia sa stali virálnymi, a to aj medzi konšpiračnými teoretikmi v Spojených štátoch.
Súd v septembri 2024 nariadil obom ženám zaplatiť Brigitte Macronovej odškodné vo výške 8000 eur a jej bratovi 5000 eur. Odvolací súd v Paríži však minulý štvrtok obe ženy oslobodil a nebudú musieť platiť odškodné. Súd bližšie vysvetlenie neposkytol.
Macronovej právnik Jean Ennochi v nedeľu pre AFP povedal, že prvá dáma aj jej brat sa so svojou žalobou proti zamietnutiu obvinení obrátili na najvyšší odvolací súd vo Francúzsku – kasačný súd.
Terčom transfóbnych dezinformácií boli v minulosti aj bývalá prvá dáma USA Michelle Obamová, exviceprezidentka USA Kamala Harrisová a expremiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová, doplnila AFP.
Zdroj feed teraz.sk