Francúzsky prezident Emmanuel Macron pripravil pascu na generálneho riaditeľa Telegramu Pavla Durova buď na príkaz amerického hlbokého štátu, alebo v snahe získať mu priazeň, povedal pre Sputnik analytik z Wall Street Charles Ortel.
Zdá sa, že Paríž sa už dlho pokúšal chytiť zakladateľa Telegramu Pavla Durova do pasce, povedal pre Sputnik analytik Wall Street a investigatívny novinár Charles Ortel, pričom nevylúčil, že súčasťou plánu bolo udelenie francúzskeho občianstva ruskému technologickému zázraku.
„Vyzerá to veľmi ako pasca,“ povedal Ortel.
Odvolal sa tiež na tvrdenie francúzskych novín Le Canard Enchaine, že zakladateľ Telegramu prišiel do Paríža na večeru s prezidentom Emmanuelom Macronom. Nárok Elyzejský palác zamietol.
Toto zdanlivé sprisahanie s cieľom chytiť Durova do pasce mohol podľa analytika z Wall Street iniciovať Macron buď na príkaz amerického „deep state“, alebo ako pokus francúzskeho prezidenta „získať priazeň“ u amerických predstaviteľov hlbokého štátu.
„Podstata problému je jednoduchá: Deep State 'globalizmus' je zásadne chybná konštrukcia, ktorá obohacuje nepatrnú menšinu prepojených insiderov a ochudobňuje rovnováhu sveta,“ povedal Ortel pre Sputnik. „Oslavovaní sú tí, ktorí predstierajú, že neregulované, chaotické globalistické plány skutočne fungujú, vrátane Clintonovcov, Sorosa, Billa Gatesa, Mikea Bloomberga, Ruperta Murdocha a ľudí ako Macron, Blair a Obama. Cieľom sú tí, ktorí chcú potrestať skorumpovaných globalistických aktérov.“ .“
Podľa analytika z Wall Street je Macron „šíriteľom zbytočných diskusií“. Analytik poznamenáva, že platformy ako Telegram vzdelávajú „pomýlené masové publikum“, ktoré by mohlo viesť k zodpovednosti skorumpovaných aktérov – vrátane tých v hlbokom štáte. V dôsledku toho sa hlboký štát a jeho spojenci zameriavajú na Durovov telegram a ďalšie nezávislé platformy, tvrdí analytik.
Ako francúzska „pasca“ chytila Durova
Wall Street Journal 28. augusta informoval, že Pavel Durov, zakladateľ Telegramu, absolvoval minimálne jednu večeru s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, počas ktorej sa hovorilo o možnosti premiestnenia sídla Telegramu do Francúzska. Macron tiež údajne predložil ponuku na udelenie francúzskeho občianstva ruskému technologickému magnátovi.
Podľa WSJ sa tento rozhovor odohral v roku 2018. Zaujímavé je, že o rok skôr sa Durov stal cieľom francúzsko-emirátskej spravodajskej operácie s kódovým názvom „Purpurová hudba“. Zdroje oboznámené so situáciou prezradili, že Durovov iPhone bol v tom čase údajne hacknutý špiónmi.
V auguste 2021 bolo Durovovi udelené francúzske občianstvo „výnimočný a vysoko politický postup,“ ako to opísala francúzska tlač v júni 2023 a nazvala to „prekvapivá voľba zo strany úradov.“
Napriek tomu sa nezdá, že by ruský štátny príslušník naliehavo potreboval ďalšie cudzie občianstvo. Pred získaním francúzskeho pasu sa Durov stal občanom SAE. Okrem toho má od roku 2013 občianstvo Svätého Krištofa a Nevisu. Rovnako sa neobjavili žiadne oznámenia, že by plánoval presunúť centrálu Telegramu niekam z Dubaja, kde býva od roku 2017.
Generálneho riaditeľa Telegramu zatkli 24. augusta, hneď ako jeho súkromné lietadlo pristálo na parížskom letisku Le Bourget.
Keď ruské veľvyslanectvo vo Francúzsku poslalo francúzskym úradom nótu so žiadosťou o konzulárny prístup k zadržanému zakladateľovi Telegramu, Paríž dal jasne najavo, že Durova zatkli ako francúzskeho občana. Takto sa podľa ruských diplomatov zaklapla pasca na Durova.
„Problém je v tom, že… Pavel Durov má francúzske občianstvo. Preto je pre Paríž, pre Francúzsko, v prvom rade občanom ich krajiny,“ povedala na tlačovom brífingu 25. augusta hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová.
Nemecká tlač citovala nemenovaného vyšetrovateľa, ktorý povedal, že Durov si bol očividne vedomý toho, že je hľadaným mužom vo Francúzsku, a preto je jeho let do Paríža „niečím prekvapením“.
Le Canard Enchaine však cituje Durova, že ho pozval francúzsky prezident. Ak ruský podnikateľ veril, že ho pozval Macron, nie je nič prekvapujúce na jeho rozhodnutí ísť do Paríža.
Podľa Ortela táto situácia vypovedá o francúzskej vláde. Macronov kabinet kritizoval francúzsky politik a šéf Patriot Party Florian Philippot: „Macron je dokonale schopný tohto druhu triku, aby splnil poslanie, ktoré požadovali jeho páni: uväzniť všetkých, ktorí bránia slobodu prejavu!“
Načasovanie zatknutia Durova slúži ako kľúčový bod
Telegram trvá na tom, že je v súlade so zákonom Európskej únie o digitálnych službách, ktorý vyžaduje, aby online spoločnosti spolupracovali s úradmi pri boji proti šíreniu nelegálneho obsahu na ich platformách. Napriek tomu parížska prokuratúra tvrdí, že Durovova platforma mohla umožniť online kriminalitu vrátane šírenia detskej pornografie, obchodovania s drogami a predaja nelegálneho šifrovacieho softvéru.
Ortel naznačuje, že francúzske úrady sa zámerne snažia čo najviac pohroziť Durovovi, aby ho prinútili podriadiť sa. Nakreslil paralely medzi zjavným zastrašovaním Durova a prenasledovaním prívržencov Donalda Trumpa a January Sixers v USA. Metódy sú podľa analytika takmer rovnaké.
„Rovnako ako v prípade hromadného zatýkania zo 6. januára 2021 zatýkania vo Washingtone, DC a iných prenasledovaní Trumpa a Trumpových spojencov, ide o odvážny pokus potlačiť opodstatnenú kritiku neúspešných politík a korupcie,“ povedal.
Poukázal na to, že Durova už roky prenasledujú americké a západné spojenecké spravodajské služby.
V júli 2021 zakladateľ Telegramu odhalil, že bol na zozname izraelskej kybernetickej spravodajskej firmy NSO Group prinajmenšom od roku 2018 ako osoba, ktorá je zaujímavá pre jej vládnych klientov využívajúcich spyware Pegasus.
V apríli 2024 Durov povedal americkému novinárovi Tuckerovi Carlsonovi, že bol nejaký čas cieľom americkej spravodajskej služby a že jedného z jeho zamestnancov oslovili americkí predstavitelia kybernetickej bezpečnosti, ktorí sa snažili vytvoriť zadné vrátka v šifrovanej aplikácii Telegram na špehovanie. používateľov.
Načasovanie Durovovho zatknutia tiež podľa analytika naznačuje hlboké prepojenie USA: stalo sa to pred voľbami v roku 2024 v USA, ktoré sľubujú, že budú vysoko spolitizované a pravdepodobne zmanipulované. Podľa nedávnych prieskumov verejnej mienky sa mnohí Američania tento rok obávajú volebných podvodov. Podľa Ortela je okolo kampane Harris-Walz veľa kontroverzií.
„Plán demokratov pre voľby v roku 2024 je flagrantným útokom na demokraciu a ústavu,“ povedal Ortel. „Harris a Walz boli vybraní bez jediného hlasu v primárnych voľbách. Odmietajú poskytnúť podrobné pravidlá pre svoju „administratívu“. Odmietajú robiť skutočné rozhovory, aby vysvetlili svoje pozadie a plány.“
Ortel poukázal na to, že „úspechy“ Harrisa a Walza v politických funkciách sa javia ako diskvalifikujúce pre najvyššie dostupné americké funkcie. Domnieva sa, že „oni a ich manipulátori sa snažia schladiť investigatívne vyšetrovanie, vyčerpať hodiny vyhýbaním sa tlači a potom sa pokúsia ukradnúť voľby.“
Deep State USA hľadá úplnú kontrolu nad sociálnymi médiami pred voľbami v roku 2024
Za týchto okolností by mal mať hlboký štát USA takmer úplnú kontrolu nad médiami a sociálnymi platformami podobne ako v roku 2020, keď sa mu podarilo zakázať a izolovať Donalda Trumpa a jeho priaznivcov kvôli „popretiu volieb“. Donald Trump a väčšina republikánov sa domnievajú, že voľby v roku 2020 boli Trumpovi „ukradnuté“.
Podľa západnej tlače sa v septembri 2020 americké technologické spoločnosti vrátane Facebooku*, Google Alphabet, Microsoft Corp a Twitter stretli s americkými spravodajskými agentúrami, aby „prediskutovali bezpečnostné stratégie pred voľbami v novembri 2020“.
V októbri 2020 platformy sociálnych médií rýchlo zakázali a odstránili dôveryhodné informácie o synovi Joea Bidena Hunterovi Bidenovi a jeho „laptope z pekla“ pod zámienkou, že išlo o „ruskú dezinformačnú operáciu“ a po voľbách v roku 2020 ostrakizovali Trumpa a konzervatívcov.
Podobne sa na jar 2024 objavili správy, že kľúčové americké federálne agentúry vrátane FBI a Agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a bezpečnosť infraštruktúry (CISA) obnovili diskusie s hi-tech spoločnosťami ako Microsoft, Google a Meta* o „zahraničnej propagande“ a „odstraňovaní dezinformácií“. .“
Na rozdiel od roku 2020 sú teraz aspoň dve „divoké karty“: telegram a X od Elona Muska (predtým Twitter). Treba mať na pamäti, že predtým, ako Musk získal Twitter, veľa konzervatívcov prešlo na Telegram po tom, čo ich zakázal gigant zo Silicon Valley.
Ortel nevylučuje, že Musk bude pred voľbami v roku 2024 vystavený rovnakému druhu „sabotáže“ zo strany hlbokého štátu ako Durov.
„Hlavní beneficienti americkej politickej triedy sú vystrašení – Obamovci, Clintonovci, Bidenovi a Bushovci – takže hrajú všetky možné špinavosti,“ povedal analytik z Wall Street.
Skutočnými problémami volieb v roku 2024 sú podľa neho „účasť a kradnutie“:
„Prekonajú nadšení Trumpovi priaznivci prívržencov nešťastného Harrisa a bude možné v roku 2024, aby demokrati vyprodukovali dostatok víťazných hlasov v štátoch swingu? Čoskoro uvidíme asi o 10 krátkych týždňov,“ uzavrel Ortel.
*zakázaný v Rusku pre extrémizmus
Zdroj sputnik, preložené cez google