Francúzskeho lídra na letisku privítala čestná stráž s mečmi a slávnostná delová paľba. Ide o prvú štátnu návštevu francúzskeho prezidenta v Saudskej Arábii od roku 2006, keď ju uskutočnil Jacques Chirac. Podľa prezidentského úradu sa tým upevnia „veľmi úzke vzťahy“ medzi oboma krajinami.
Macronova návšteva nadväzuje na pracovnú cestu z roku 2021, keď sa ako jeden z prvých západných lídrov stretol v Saudskej Arábii s princom Muhammadom po vražde saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího na konzuláte Rijádu v Istanbule.
Macron a korunný princ sa podľa vyhlásenia Paríža dohodnú na „pozdvihnutí bilaterálnych vzťahov na úroveň strategického partnerstva„. Obe strany sa budú zaoberať tým, ako „spolupracovať“ na riešení konfliktov, ktoré zmietajú Blízkym východom, a „stredobodom diskusií“ bude Libanon.
Macron dúfa, že Saudská Arábia podporí libanonskú armádu, ktorá je slabo vyzbrojená a vycvičená, a v rámci dohodnutého prímeria je momentálne nasadzovaná na hraniciach s Izraelom. Bude sa tiež snažiť získať pomoc Rijádu pri odvrátení politického a hospodárskeho rozpadu v Libanone.
Paríž a Rijád vyzývajú aj na prímerie vo vojne v Pásme Gazy a na „politické riešenie“ založené na dvojštátnom modeli samostatného izraelského štátu a samostatného palestínskeho štátu.
Macrona sprevádza delegácia približne 50 vysokých predstaviteľov veľkých francúzskych spoločností vrátane TotalEnergies, EDF a Veolia, aj začínajúcich podnikov v oblasti umelej inteligencie a kvantovej fyziky.
Francúzsko a Saudská Arábia chcú „výrazne posilniť“ hospodárske väzby, ktoré ešte nedosahujú „vrchol našich spoločných ambícií„, uviedol Elyzejský palác.
Prebiehajú tiež rokovania o tom, že Saudská Arábia dostane francúzske stíhacie lietadlá Dassault Rafale, hoci počas Macronovej štátnej návštevy sa neočakáva žiadne oznámenie, uviedol zdroj oboznámený s touto záležitosťou.
Zdroj feed teraz.sk