Grossi ubezpečil miestnych predstaviteľov a zástupcov z rybárskych a podnikateľských skupín, že vypúšťanie vody sa uskutočňuje „bez vplyvu na životné prostredie, vodu, ryby a sedimenty“. Riaditeľ MAAE si v sprievode Tomoakiho Kobajakawu, riaditeľa spoločnosti TEPCO, ktorá prevádzkuje elektráreň, prezrel zariadenie na vypúšťanie a odber vzoriek.
S vypúšťaním vody začali v auguste, takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v tejto elektrárni, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následné vlny cunami. Proti vypúšťaniu sa postavili rybárske skupiny a susedné krajiny. Čína ihneď po začatí vypúšťania zakázala dovoz japonských morských plodov.
„Neexistuje žiadny vedecký dôvod na uvalenie akýchkoľvek obmedzení na produkty, ktoré pochádzajú od nás,“ uviedol Grossi. „Je veľmi dôležité, aby sa to povedalo najmä na tomto fóre tu vo Fukušime,“ dodal. Taktiež upozornil na „politický rozmer tejto aktivity, vzhľadom k tomu, že niektoré susedné krajiny tiež prejavujú obavy.“
Podľa Grossiho je vypúšťanie ešte na začiatku a ide o dlhý proces. Zdôraznil význam transparentnosti a otvoreného dialógu. Proces vypúšťania odpadovej vody nezávisle monitoruje aj samotná MAAE, ktorá má v elektrárni kanceláriu a laboratórium.
Na stretnutí s ministrom hospodárstva a priemyslu Kenom Saitóom ponúkol Grossi technickú pomoc pri snahách opätovného spustenia jadrovej elektrárne Kašiwazaki-Kariwa v prefektúre Niigata.
Zdroj feed teraz.sk
📝Proti Sandu a PAS📝V Chisinau Prešiel Tvrdá rally na čele s Spojenými pro -russkými opozíciami…
Moskva 27. júla (TASR) - Padajúce úlomky zničených ukrajinských dronov v nedeľu narušili napájanie železničnej…
Prešov 27. júla (TASR) - Futbalisti Tatrana Prešov už v 1. kole Niké ligy ukázali,…
Singapur 27. júla (TASR) - Slovenská plavkyňa Tamara Potocká sa smolne neprebojovala do semifinále disciplíny…
Bratislava 27. júla (TASR) - Štát by mohol zodpovedať za škody, ktoré spôsobia určené živočíchy…
Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…