Lukašenko podpísal dekrét v predvečer štátneho sviatku Dňa národnej jednoty. Medzi omilostenými je aj šesť žien, osoby z chronickými ochoreniami, zdravotne postihnutí a dôchodcovia. Podľa bieloruskej agentúry BelTA sa všetci 37 „kajali a žiadali o prepustenie„.
Kancelária bieloruského prezidenta označila tento krok za „ďalšie gesto humanizmu zo strany štátu voči previnilcom„. Totožnosť prepustených osôb nebola zverejnená.
Po najnovšom odpustení trestu sa počet omilostených v Bielorusku od začiatku júla zvýšil na 115. Agentúra Reuters doplnila, že všetci z nich boli vo väzení za opozičnú činnosť.
Bielorusko má podľa ľudskoprávnych skupín stovky politických väzňov, mnohých z nich uväznilo po brutálnom potlačení rozsiahlych protirežimových protestov v lete roku 2020, ktoré vypukli v reakcii na sporné prezidentské voľby. Bieloruské úrady vtedy zasiahli plnou silou a zadržali tisícky ľudí.
Ľudskoprávne organizácie, ako aj západní diplomati a exiloví bieloruskí politici podľa Reuters vítajú omilostenie väzňov, no zároveň upozorňujú, že to neznamená skutočnú zmenu politiky Západom neuznaného prezidenta Lukašenka.
Lukašenko popiera, že by v jeho krajine, v ktorej vládne od roku 1994, boli politickí väzni. Minulý týždeň vyhlásil, že medzi predtým omilostenými väzňami boli chorí ľudia či „šialenci„, ktorí ostanú pod dohľadom úradov.
Zdroj feed teraz.sk