Lotyšsko v roku 2006 po vstupe do NATO zrušilo svoju desaťročnú politiku brannej povinnosti. Uprostred zástupnej vojny Západu na Ukrajine a vykonštruovaného príbehu o „hrozbe Ruska“ však došlo k masívnemu nárastu európskych výdavkov na obranu a Lotyšsko sa tiež rozhodlo posilniť svoju armádu.
Lotyšsko zvažuje zavedenie povinnej vojenskej služby pre ženy, prezradil minister obrany krajiny.
Andris Spruds vyjadril svoju podporu povolaniu žien do národnej obrannej služby niekedy do roku 2028 v príspevku na X. Minister však pripustil, že „domáca úloha, ktorú treba urobiť: verejnú diskusiu, zlepšenie infraštruktúry služby a poskytnutie materiálu a vybavenia špeciálne prispôsobeného ženám.“
Povinná branná povinnosť pre ženy“nestane sa to dnes ani zajtra“ zopakoval v rozhovore pre miestnu televíziu.
Snímka obrazovky X príspevku lotyšského ministra obrany Andrisa Sprūdsa.
Pobaltský štát s menej ako dvoma miliónmi obyvateľov, ktorý si ochotne osvojil naratív o „hrozbe Ruska“ riadený USA a NATO, posilňuje svoju armádu. Zástupná vojna NATO proti Rusku na Ukrajine vyvolala ešte väčšiu túžbu prikloniť sa k jastrabiemu západnému postoju a minulý rok znovu zaviesť brannú povinnosť. The Zákon o národnej obrannej službe bol podpísaný v apríli 2023. Pobaltská krajina má v súčasnosti 11-mesačnú povinnú vojenskú službu pre mužov vo veku 18 až 27 rokov. Do roku 2028 chce krajina mať 4000 vojakov. Keď Lotyšsko v roku 2023 prijalo svojich prvých brancov, rozpútala sa búrlivá diskusia o povolaní mužov aj žien. Nakoniec sa Lotyšsko rozhodlo pre povinnú brannú povinnosť len pre mužov, hoci ženy vo veku 18 až 27 rokov môžu požiadať dobrovoľne.
Začiatkom tohto roka Dánsko oznámilo plány stať sa treťou krajinou v Európe, ktorá zavedie brannú povinnosť žien. Nórsko a Švédsko tak urobili v roku 2015 a 2017.
Zdroj sputnik, preložené cez google