MOSKVA (Sputnik) – Najvyšší súd Spojeného kráľovstva v Londýne rozhodol v prospech zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea a vyhovel jeho žiadosti o právo napadnúť rozhodnutie o jeho vydaní do Spojených štátov, informovala v pondelok Sky News.
V marci najvyšší súd požiadal vládu USA, aby poskytla záruky, že zakladateľ WikiLeaks si bude môcť uplatniť nárok na prvý dodatok americkej ústavy, ktorý zaručuje slobody súvisiace s náboženstvom, prejavom, zhromažďovaním a petičným právom. Súd tiež žiadal, aby zabezpečil, že Assange nebude na svojom procese zaujatý kvôli svojej národnosti a nebude mu hroziť trest smrti. V utorok USA poskytli minimálne záruky požadované najvyšším súdom na pokračovanie v prípade.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová v komentári k tomuto vývoju povedala Sputniku, že rozhodnutie britského Najvyššieho súdneho dvora v Londýne sa nezdá byť v prospech zakladateľa Wikileaks.
„Je ťažké nazvať prebiehajúcu popravu ‚rozhodnutím v prospech Assangea‘,“ povedala Zacharovová.
Assange, austrálsky občan, bol v apríli 2019 prevezený do prísne stráženej londýnskej väznice Belmarsh na základe obvinení z porušenia kaucie. V USA čelí trestnému stíhaniu podľa zákona o špionáži za získavanie a zverejňovanie utajovaných informácií, ktoré objasňujú vojnové zločiny a porušovanie ľudských práv spáchané americkými jednotkami v Iraku a Afganistane. Ak bude zakladateľ WikiLeaks odsúdený, hrozí mu až 175 rokov väzenia. Jedným z posledných prostriedkov, ako zabrániť jeho prevozu do USA, môže byť odvolanie na Európsky súd pre ľudské práva. Assange prehral svoje predchádzajúce odvolanie na Najvyššom súde Spojeného kráľovstva vlani v júni.
Zdroj sputnik, preložené cez google