Vláda vo Vilniuse tvrdí, že byť naďalej súčasťou tohto dohovoru obmedzuje obranu Litvy a znižuje účinnosť jej odstrašujúceho potenciálu.
V prospech návrhu o odstúpení od CMM hlasovalo 103 zo 141 poslancov litovského parlamentu, uviedla Reuters s odvolaním sa na webovú stránku zákonodarného zboru.
„Dohovory sú dôležité, keď ich dodržiavajú všetky krajiny,“ uviedol litovský minister obrany Laurynas Kasciunas ešte pred parlamentným hlasovaním.
Kazetové munície sú zakázané vo vyše 100 krajinách. Tento druh streliva môže byť zhodený z lietadla alebo vystrelený z dela. Kazetová bomba sa vo vzduchu rozpadne a rozptýli do širokej oblasti submuníciu, napríklad malé bomby.
Táto munícia zároveň predstavuje trvalú hrozbu, pretože mnohé bomby po dopade na zem nevybuchnú a stanú sa fakticky nášľapnými mínami.
Rusko aj Ukrajina používajú kazetovú muníciu od rozpútania vojny Moskvou vo februári 2022. Spojené štáty ani spomenuté dve krajiny dohovor o kazetovej munícii nepodpísali.
Väčšina členských štátov Európskej únie je signatárom dohody. Spomedzi tých, ktoré susedia s Ukrajinou alebo Ruskom, ju však podpísala iba Litva.
„Problémom je, že Rusko pri svojej agresii voči Ukrajine nedodržiava pravidlá. Bolo by chybou, keby krajina, ktorá sa pripravuje na obranu, uviedla, ktoré schopnosti nepoužije,“ uviedol litovský minister. Rozhodnutie odstúpiť od CCM podľa neho posilní obranu Litvy.
Zdroj feed teraz.sk
Praha 27. júla (TASR) - Víťazom českých parlamentných volieb by sa stalo hnutie ANO so…
Bratislava 27. júla (TASR) - Priemerná cena mesačného nájomného za byt na Slovensku sa v…
Sydney 27. júla (TASR) - Austrálsky premiér Anthony Albanese v nedeľu vyhlásil, že Izrael „celkom…
Bratislava 27. júla (TASR) - Zdanenie kapitálu by malo byť neutrálne, teda nemalo by zvýhodňovať…
Mýtna 27. júla (TASR) - Cestu I/16 medzi Kriváňom a Mýtnou v Banskobystrickom kraji v…
Prešov 27. júla (TASR) - Rovnako ako v nedávnych sezónach, aj 1. kolo ročníka 2025/2026…