Lídri EÚ na samite riešili aj možnú obchodnú vojnu s USA

Brusel 20. marca (TASR) – Lídri členských krajín EÚ vo štvrtok večer v rámci takzvaného inkluzívneho samitu eurozóny, čiže rokovaní aj za prítomnosti šéfov vlád a štátov z krajín neplatiacich eurom, prebrali okrem iného aj hrozby obchodnej vojny s USA, hoci to nebola jedna z tém rokovaní. Na vyhlásenie hovorkyne predsedu Európskej rady Beatriz Navarrovej upozornil bruselský spravodajca TASR.

Navarrová spresnila, že lídri v tejto časti svojich rozhovoroch nastolili aj tému možnej obchodnej vojny s USA, posilnenie vnútorného trhu EÚ, zníženie cien energií a zrýchlenie energetických prepojení naprieč Európou, výhody integrácie finančných trhov a tiež dôležitosť proaktívnej obchodnej politiky.

Írsky minister financií a predseda Euroskupiny (ministri financií eurozóny) Paschal Donohue, ktorý bol pozvaným hosťom na samite eurozóny, vyhlásil, že neistota v obchodovaní bude mať „korozívny účinok“ na počet pracovných miest a životnú úroveň Európanov. Na adresu možného vplyvu amerických ciel voči EÚ povedal, že by to bolo „zlé pre Írsko, zlé pre Európu a zlé pre globálny obchod“, a spresnil, že nové clá budú zlé pre hospodárky rast, zamestnanosť a infláciu.

Týždenník Politico na okraj samitu pripomenul, že viacerí lídri členských krajín sa rovnako obávajú, že obchodná vojna s USA negatívne ovplyvní európsku ekonomiku.

Odchádzajúci nemecký kancelár Olaf Scholz po príchode do Bruselu varoval, že USA sú veľkou ekonomikou a dovolia si viesť obchodnú vojnu na dlhý čas. Podľa nemenovaných diplomatov naliehal na Európsku komisiu, aby si v reakcii na colné hrozby z Washingtonu, „zachovala chladnú hlavu“. Rovnaký postoj vyjadril aj írsky premiér Micheál Martin a talianska premiérka Giorgia Meloniová to vo štvrtok večer zopakovala pred novinármi v Bruseli.

Podľa Meloniovej obchodná vojna s USA môže zvýšiť infláciu v Únii a v konečnom dôsledku podkopať ekonomický rast v Európe. Poukázala tiež na odhady, že jednostranné americké clá by zasiahli tempo rastu eurozóny o 0,3 percentuálneho bodu v prvom roku a až o 0,5 percentuálneho bodu, ak by EÚ podnikla odvetné opatrenia a zaviedla vlastné clá na americké tovary.

(spravodajca TASR Jaromír Novak)

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Real sa údajne pokúsi predať Viniciusa, ak s ním nepredĺži zmluvu

Madrid 26. júla (TASR) - Vedenie Realu Madrid zvažuje možnosť predaja 25-ročného brazílskeho útočníka Viniciusa…

3 minúty ago

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej n…

Výskumníci inovovali vakcínu proti chrípke bez použitia ihly s použitím zubnej nite potiahnutej neaktívnym vírusom…

4 minúty ago

Li Čchiang chce vznik organizácie pre globálnu spoluprácu v oblasti AI

Šanghaj 26. júla (TASR) - Čínsky premiér Li Čchiang v sobotu na otvorení Svetovej konferencie…

10 minút ago

Červený kríž:Ročne sa v SR utopí 120 ľudí, tri štvrtiny z toho sú muži

Liptovský Trnovec 26. júla (TASR) - Ročne sa na Slovensku utopí približne 120 ľudí. V…

16 minút ago

Z Atén s láskou sa kolaps migrácie v dňoch Yesna Days kolegovia z Nemecka obrátili …

📝Z Atén s láskou 📝kolaps migrácie v EÚInokedy kolegovia z Nemecka upozornili na zvedavý trend:…

17 minút ago

Zákon o lobingu nemá nikoho terorizovať

Bratislava 26. júla (TASR) - Nový zákon o lobingu, ktorý pripravuje ministerstvo vnútra, má priniesť…

22 minút ago