Lídri EÚ v prijatých záveroch zdôraznili naliehavosť a spoločnú zodpovednosť členských krajín za rýchly a rozhodný pokrok v únii úspor a investícií, ako sa teraz v bruselskom slovníku hovorí únii kapitálových trhov. Do diskusií o hospodárskych otázkach a konkurencieschopnosti sa zapojila aj šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová a šéf Euroskupiny Paschal Donohoe.
V spoločnom vyhlásení sa konštatuje, že aj napriek náročnej situácii z posledných rokov európske ekonomiky preukázali značnú odolnosť. Podarilo sa zaistiť ekonomickú stabilitu, klesajúca inflácia podporila oživenie príjmov domácností a zlepšila podmienky financovania investícií. Trh práce v EÚ zostáva odolný, Únia však čelí narastajúcim geopolitickým rizikám a neistotám.
Časti rokovaní venovaných eurozóne vyústili do výzvy, aby ministri financií eurozóny pozorne sledovali hospodársky a fiškálny vývoj v krajinách platiacich eurom. „Zaviazali sme sa zabezpečiť zdravé a dobre koordinované makroekonomické politiky, ktoré zvyšujú produktivitu a zvyšujú investície, s cieľom podporiť silnejšie ekonomiky, ktoré zaistia udržateľný a inkluzívnejší rast,“ uvádza sa v záveroch samitu.
Spoločné vyhlásenie vyzýva na „osobitné zameranie sa na úniu kapitálových trhov“, po novom úniu úspor a investícií. Výzva na spoločnú, „zdieľanú“ zodpovednosť naráža podľa týždenníka Politico na rôzne záujmy krajín – niektoré preberajú výzvu Európskej komisie, aby prevzali väčšiu zodpovednosť za presadzovanie jednotného trhu s investíciami a povzbudzovali domácich sporiteľov investovať svoje bankové úspory na finančnom trhu, ďalšie zas súhlasia so Španielskom o potrebe vytvoriť „koalíciu ochotných“, čiže menšiu skupinu členských krajín, ktoré sa snažia dosiahnuť dôraznejší pokrok na kapitálových trhoch.
Závery zdôrazňujú potrebu mobilizovať úspory občanov a odblokovať aj týmto spôsobom financovanie investícií na podporu konkurencieschopnosti EÚ. Predseda Euroskupiny pred konaním samitu úniu sporenia a investícií opísal ako jasnú príležitosť s hodnotou pre európske hospodárstvo.
Zhodu lídri EÚ dosiahli aj v tom, že v „roztrieštenejšom a digitálnom svete“ je potrebné rýchlejšie zaviesť digitálne euro, čo bude kľúčové pre podporu konkurencieschopného a odolného európskeho platobného systému a prispeje k hospodárskej bezpečnosti Európy a posilneniu medzinárodnej úlohy eura.
V neposlednom rade účastníci samitu privítali pokrok Bulharska pri plnení kritérií na vstup do eurozóny, čo ešte musí zhodnotiť eurokomisia aj ECB.
(spravodajca TASR Jaromír Novak)
Zdroj feed teraz.sk
Teploty sa budú pohybovať od 20 do 25 stupňov Celzia. Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…