Categories: Zahraničie

Leteckú dopravu zastavia na väčšine územia krajiny

Berlín 10. marca (TASR) — Na 13 letiskách v Nemecku sa o polnoci z nedele na pondelok začali varovné štrajky, na ktoré vyzval odborový zväz Verdi a potrvajú 24 hodín. Zapojili sa do nich zamestnanci verejnej služby, pozemnej obsluhy a útvarov bezpečnosti, potvrdil agentúre DPA hovorca odborov.

Výstražné štrajky sa týkajú letísk v Hamburgu, Brémach, Hannoveri, Berlíne, Düsseldorfe, Dortmunde, Kolíne/Bonne, Lipsku/Halle, Frankfurte nad Mohanom, Stuttgarte, Mníchove, Weeze pri Düsseldorfe a Karlsruhe/Baden-Badene. Na posledných dvoch menovaných boli na štrajk vyzvaní iba zamestnanci v sektore bezpečnosti, ktorí majú na starosti kontroly cestujúcich, personálu, tovaru a nákladu, ako v servisné služby.

Počas štrajku dôjde k zastaveniu leteckej dopravy na väčšine územia Nemecka. Podľa prvotného odhadu Asociácie nemeckých komerčných letísk (ADV) sa očakáva zrušenie viac ako 3400 letov, čo ovplyvní približne 510.000 cestujúcich. Podľa spoločnosti Deutsche Flugsicherung, ktorá má na starosti riadenie letovej prevádzky, nemecké letiská v súčasnosti odbavia za deň v priemere približne 6000 letov.

Operátor Fraport upozornil, že na letisku vo Frankfurte nad Mohanom nebudú môcť nastúpiť žiadni cestujúci a štrajk takmer určite ovplyvní tranzitnú dopravu. Na pondelok tam bolo naplánovaných 1170 vzletov a pristátí s celkovým počtom približne 150.000 pasažierov.

V rámci kolektívneho vyjednávania požaduje zväz Verdi okrem iného zvýšenie platov o osem percent, minimálne však o 350 eur mesačne, ako aj tri dni voľna navyše. Zamestnávatelia zatiaľ konkrétnu ponuku nepredložili.

V oblasti bezpečnosti letectva Verdi okrem iného požaduje zlepšenie ochrany zdravia pri práci, 30 dní dovolenky a dodatočnú dovolenku pri práci na zmeny a slobodu výberu lekára na pravidelné povinné lekárske prehliadky zamestnancov.

Za neprimerané považuje varovné štrajky výkonný riaditeľ Zväzu nemeckého leteckého priemyslu (BDL) Joachim Lang. „Celý sektor dopravy sa plošne odstaví, aj keď letiská a letecké spoločnosti, ako aj reštaurácie, maloobchody a hotely nie sú tarifnými partnermi. Tarifný konflikt tak na svojich pleciach ponesú výlučne cestujúci, a to ešte pred začatím ďalšieho kola rokovaní,“ kritizoval Lang, ktorý požaduje nové pravidlá pre štrajky v oblasti kritickej infraštruktúry.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravoda…

Ministerstvo vnútra zriadilo Národný tím pre vyšetrovanie internetových spravodajských informácií, ktorý bude sledovať sociálne médiá…

1 hodinu ago

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NAT…

https://youtu.be/HwoNdwgdDWoSlováci budú bojovať? Propaganda, alebo príprava NATO na útok na Rusko | TV OTVV exkluzívnom…

2 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

4 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

5 hodín ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

5 hodín ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

5 hodín ago