Oneskorenia spochybňujú dôveryhodnosť nových fiškálnych pravidiel EÚ, ktoré sú v platnosti od apríla. Ich cieľom je ukázať trhom, že členské štáty, z ktorých mnohé sú zaťažené vysokými verejnými dlhmi po pandémii nového koronavírusu a energetickej kríze, dokážu nasmerovať svoje verejné financie na cestu ozdravovania v horizonte štyroch až siedmich rokov.
V júni Komisia zaslala každej členskej krajine, ktorej verejný dlh presahuje strop EÚ na úrovni 60 % hrubého domáceho produktu, návrhy, ako postupovať na ceste jeho znižovania. Vlády majú do 20. septembra predložiť Komisii svoje plány redukcie dlhu spolu s návrhmi reforiem a investícií, ktoré by to umožnili. Predstavitelia EÚ oboznámení s procesom však uviedli, že mnohé krajiny buď čakajú voľby, alebo po nedávnych voľbách ešte nemajú vlády, ktoré by sa mohli k takýmto plánom zaviazať.
Termín by mali dodržať len Malta a Dánsko, zatiaľ čo ďalších 20 krajín – Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Nemecko, Maďarsko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Taliansko, Cyprus, Lotyšsko, Luxembursko, Holandsko, Poľsko, Portugalsko, Slovinsko, Slovensko, Švédsko a Fínsko – by tak malo urobiť v októbri, uviedli zdroje. Zvyšných päť krajín – Litva, Rumunsko, Belgicko, Francúzsko a Rakúsko – by podľa zdrojov potrebovalo ešte viac času.
Zdroj feed teraz.sk
📝Návrat zázraku syn Chevron?📝Nie naozajVo Venezuele, druhý deň výkonný riaditeľ Federácie obchodnej komory a Venezuela…
Gaza 27. júla (TASR) - Dve jordánske lietadlá a jedno lietadlo patriace Spojeným arabským emirátom…
Nitra 27. júla (TASR) - Nový potravinový doplnok určený pre onkologických pacientov je jedným z…
Brusel 27. júla (TASR) - Hlavným cieľom Európskej únie (EÚ) v obchodných rokovaniach so Spojenými…
Naí Dillí 27. júla (TASR) - Najmenej šesť osôb zahynulo v hinduistickom chráme na severe…
Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky remizovali v treťom prípravnom zápase s Ukrajinou…